Quantcast
Channel: Национална асоциация "Подкрепа за кърмене"
Viewing all articles
Browse latest Browse all 115

Първият контакт променя майката и бебето

$
0
0

 В навечерието на Световната седмица на кърменето (1-7 август) Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ (НАПК) и УНИЦЕФ България представят филма „Първи контакт с бебето“.

Ранният контакт се препоръчва от множество международни експерти и организации, занимаващи се проблемите на майчиното и детско здраве.  Веднага след раждането той не бива да бъде прекъсван, освен в случаите когато състоянието на майката или бебето не налагат раздялата им.

 Според голям брой научни изследвания контактът кожа до кожа:

  • гарантира по-добра физиологична стабилност на новороденото – стабилизира ритъма на дишането, сърдечната честота и телесната му температура;
  • осигурява защита срещу инфекции, подкрепя оптималното развитие на мозъка на новороденото;
  • изгражда силна емоционална връзка между майката и бебето;
  • улеснява началото и удължава продължителността на кърменето;
  • профилактира следродилната депресия на майката.

УНИЦЕФ и НАПК апелират контактът кожа до кожа между майката и бебето веднага след раждането да стане част от рутинните практики в българските болници. Промените, които настъпват, когато бебето се постави голо върху кожата на майка си, са жизненоважни за психичното и физическото му здраве. А всяко дете има право на здравословен старт в живота.

В световен мащаб 77 милиона новородени, 1 на всеки 2, не се поставят на гърдите на майката в първия час след раждането. Това ги лишава от жизненоважни хранителни вещества, антитела и така необходимия контакт „кожа до кожа“, който ги защитава от редица заболявания и дори смърт. Забавянето на кърменето с 2 до 23 часа след раждането повишава рисковете от преждевременна смърт в първите 28 дни от живота на детето с 40%. Забавянето с 24 часа или по-дълго повишава този риск до 80%.

 Повече за ранния контакт може да намерите тук.

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 115

Trending Articles