Quantcast
Channel: Национална асоциация "Подкрепа за кърмене"
Viewing all 115 articles
Browse latest View live

Обучение за специалисти 2022/2023

$
0
0

С удоволствие ви каним да се включите в предстоящото обучение по кърмене за специалисти, което ще се проведе в София в периода октомври 2022 – май 2023 г.

Кой може да се кандидатира за обучението?

Медицински лица и специалисти от свързани професии, като:

  1. Акушерки
  2. Лекари
  3. Медицински сестри
  4. Стоматолози
  5. Психолози
  6. Логопеди
  7. Социални работници и др.

Обучението ще ви даде възможност:

√ да придобиете основни знания и умения за кърменето, които не са застъпени в образователната ви подготовка
√ да усъвършенствате уменията си за общуване и консултиране
√ да помагате на майките и бебетата да започнат кърменето по най-добрия начин и да преодолеят трудностите в кърмаческия период

С предимство ще се ползват както работещите в родилно отделение, женска и детска консултация, така и кандидати от населени места, където няма преминали обучение по кърмене медицински специалисти и специалисти от свързани професии.

ВАЖНО: Обучението е базово и макар значително да разширява знанията и уменията за подкрепа на кърменето и възможност за прилагането им в основната професия на специалиста, не дава правоспособност за професионална практика като консултант по лактация. При желание специалистът може да продължи да задълбочава познанията си в тази област и да премине международен сертификационен изпит към IBLCE – International Board of Lactation Consultant Examiners. Нашият курс дава част от изискуемия хорариум подготовка за явяване на международния сертификационен изпит.

Как се провежда обучението?

Обучението изисква присъствие на 7 занятия, провеждани веднъж месечно в едни ден от уикенда, целодневно. Присъствените занятия ще се провеждат при спазване на необходимите предпазни мерки съобразно актуалната епидемична ситуация с COVID-19. При крайна наложителност е възможно част от занятията да преминат в онлайн дистанционна форма.

Курсът е с обща продължителност 45 академични часа. Поради обема на разглеждания материал е необходимо присъствие на минимум 6 от лекциите – при повече от едно отсъствие няма да имате възможност да се явите на финалния изпит.

Допълнително ще бъдете информирани за график за датите.

Какво включва обучението?

1. Основи на кърменето

* Анатомия и физиология на гърдата и кърменето.
* Състав и функция на кърмата.
* Начало на кърменето – ранен контакт. Поставяне на бебето на гърда. Засукване.
* Кърмене през първата седмица след раждането.
* Проблеми от страна на бебето.
* Проблеми от страна на майката.
* Кърмене след първата седмица от раждането на бебето.
* Новородени с ниско тегло. Кърмене и хранене на недоносеното дете.
* Специфични ситуации – кърмене на близнаци и многознаци, деца със специални нужди.
* Медикаменти, кърма и кърмене.
* Захранване и отбиване.
* Политика и кърмене. Международен кодекс за разпространение на заместители на майчина кърма.

2. Умения за ефективно общуване и поднасяне на информация

Необходимо и задължително условие е също така участието в извънлекционните форми на обучение, които се провеждат по електронен път във времето между отделните лекции. За успешно приключване на обучението и допускане до изпит е необходимо да са изпълнени минимум 50% от извънлекционните задачи.

Какви са условията за успешно завършване на обучението?

√ Присъствие на поне 6 от лекциите (имате право само на едно отсъствие)
√ Изпълнение на поне 50% от онлайн-задачите
√ Писмен изпит

При успешно положен изпит специалистът получава удостоверение за успешно завършен курс по кърмене към Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“.

Как можете да кандидатствате за обучението?

Ако имате интерес за включване в обучението, пишете на podkrepa.za.karmene@gmail.com за повече информация. Ще ви бъде изпратен формуляр за кандидатстване. Изпратете попълнения въпросник не по-късно от 25 септември 2022 г.

Ако имате въпроси, обърнете се към София Кандиларова на телефон 0899661567.


Покана за Общо събрание на членовете на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“

НАУКАТА ЗА ЗДРАВОСЛОВНИЯ БЕБЕШКИ СЪН

$
0
0

Аманда Руджети, Би Би Си

(оригиналната статия можете да прочетете тук)

 

„Регрес на съня“ просто не съществува. Нощните събуждания са нормални и предпазват от СВДС (Синдром на внезапната детска смърт). 12-часовият непрекъснат сън не е златен стандарт. Ето какво учените искат да знаем за бебешкия сън.

 

Ако просто споменете, че наскоро сте родили,  почти всеки ще ви зададе въпроса: как спи бебето?

Всъщност много изтощени родители очакват с нетърпение момента, когато бебето им най-накрая ще спи през цялата нощ. Особено на запад вече се заражда цяла индустрия от консултанти по сън, книги и статии, които обещават на семействата да постигнат онова, което мнозина търсят като Свещения Граал: бебе, което спи само́ в креватчето си,  през цялата нощ, и поспива за по-големи интервали от време през деня.

Някои педиатри дори предупреждават родителите, че ако тези цели не бъдат постигнати, е по-малко вероятно децата да получат съня, необходим, за да растат и да се развиват оптимално.

Идеята за самостоятелен, непрекъснат бебешки сън обаче далеч не е панацея, тя е и много различна от начина, по който бебетата са спали през по-голямата част от историята на нашия вид. Злоупотребата с нея може да причини доста безпокойство и стрес на родителите, а  може да бъде и опасна за самите бебета.

„Начинът, по който спим сега, в 21-ви век, е някак изключение в еволюционен смисъл. За нас не е било естествено да спим като трупове осем часа – без да се будим, в пълна тишина и в пълен мрак“, казва Хелън Бол, професор по антропология в университета Дърам и директор на Центъра за ранно детство и сън. „Но това е нещо, с което хората в западните общества вече са свикнали“.

„И то се отразява на начина, по който мислим за способностите на бебетата и за това как трябва да се отнасяме към тях.“ (Прочетете повече за това как спането през цялата нощ всъщност е сравнително нов феномен, дори и за възрастните.)

 

Може да има големи разлики в това как бебетата спят (Снимка: pixabay.com)

Спи ли достатъчно?

Притесненията за това дали бебетата спят достатъчно не са нещо ново. Първите „научни“ препоръки датират още от 1897 г., когато в книга за съня от излизащата в Лондон „Съвременна научна поредица“ руски лекар препоръчва новородените да спят по 22 часа на ден. През следващия век, въпреки че този брой часове намалява, продължават съветите за сън с около 37 минути по-дълъг, отколкото в действителност спят бебетата, и тези съвети водят след себе си поколения разтревожени родители.

Експертите са единодушни, че сънят е от решаващо значение за бебетата и малките деца (и в този смисъл, и за възрастните). Липсата на сън се свързва с повишен риск от кардиометаболитни проблеми, със Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD) и ниски когнитивни постижения, както и с по-лоша емоционална регулация, по-ниски академични резултати и качество на живот.

Много от тези дългосрочни наблюдения обаче включват деца в училищна възраст, а не бебета.  Между наблюденията има връзка, но тя не е причинно-следствена. Единственият начин да разберем дали определено количество (или недостиг) на сън „причинява“ специфично състояние като Синдром на дефицит на вниманието (както подсказват някои изследвания) би било рандомизирано контролирано проучване. То би включвало лишаване от сън на група деца в продължение на години, и очевидно е неетично. Така че е трудно да се разгадае доколко връзката всъщност не е обратна – може би просто децата с ADHD спят по-малко.

 

„Точно както възрастните се различават по отношение на съня, така се различават и бебетата“, казва Алис Грегъри

 

Разбира се, вероятно е взаимовръзката между съня и развитието да е двупосочна. Краткосрочни рандомизирани контролирани проучвания са установили, че бебетата, на които е поставена задача за памет, са се справили по-добре, когато са дремнали, и че на уморените бебета им е по-трудно да се справят с епизод на стрес, отколкото на бодрите техни връстници – заключения, които едва ли ще изненадат някой родител.

Но макар това да означава, че не трябва да правим нищо, за да пречим на съня (като например умишлено да принуждаваме детето да стои будно), не означава, че всяко бебе се нужда от 12 часа непрекъснат нощен сън плюс няколко двучасови дремки през деня.

„Точно както възрастните се различават по отношение на съня, така се различават и бебетата“, казва Алис Грегъри, професор по психология, специализираща в областта на съня в университета Голдсмит в Лондон и автор на книгата “Задрямване: Науката за съня”.

Тя посочва, че препоръките на Националната фондация за съня в САЩ са бебетата до три месеца да спят 14-17 часа на денонощие, но за някои от тях може да са достатъчни само 11, а други да се нуждаят от цели 19 часа. Междувременно Американската академия по медицина на съня изобщо не включва в насоките си бебета под 4-месечна възраст. И нито една от двете институции не задава съотношение между количеството нощен сън и продължителността на дневните дремки.

„Тези различия подчертават, че дори водещите експерти не са постигнали съгласие относно съня на бебетата“, допълва Грегъри.

Какви са разликите се вижда, ако наблюдавате как всъщност спят бебетата. В едно австралийско проучване, включващо 554 бебета на възраст между 4 и 6 месеца, те спят средно 14 часа за денонощие. Но ако погледнете данните по-отблизо, ще разберете, че съществува повече от осем часа разлика между най-спящите и най-малко спящите сред тях! „Има огромни разлики в продължителността на съня между 98-ия и 2-рия перцентил в таблицата“, оценява резултатите от изследването Хариет Хискок, педиатър в Кралската детска болница в Мелбърн.

 

Режим на съня

Какво ще кажете за режим, който определя времето за сън (и хранене) през деня? Или за нощен режим, известен също като „от седем до седем“, (в който бебето спи от седем вечерта до седем сутринта), който се смята за златен стандарт от безброй книги и консултанти по бебешки сън.

В първите дни от живота на бебето този режим е особено труден за следване. Това е така, защото физиологичните функции, които казват на възрастните, че нощта е за сън, като отделянето на мелатонин и ритъмът на телесната температура, започват да се появяват най-рано от осем до единадесетседмична възраст при здрави, доносени бебета. Излагането на новородени на светлина през деня и на тъмнина през нощта може да помогне за задействането на тези механизми. (И въпреки твърденията на някои обучители по сън, бебетата не произвеждат мелатонин през деня – а, ако го правеха, това би объркало циркадния им ритъм – така че не е необходимо да слагате бебетата да спят в тъмна като рог стая с цел производство на мелатонин.)

„Основната теория за регулиране на съня предполага, че има два процеса, контролиращи съня и събуждането“, казва Грегъри. „Първият е хомеостатичният процес (идеята, че колкото по-дълго сме будни, толкова по-сънливи ставаме), а вторият е циркадният процес (процес, подобен на часовник, който води до по-голяма вероятност да сме сънливи или будни в определени часове на деня и нощта).

„И двата процеса са недостатъчно развити при бебетата, което води до разликите в съня на бебетата и  възрастните.“

Сънят по гръб може да намали риска от Синдром на внезапна детска смърт (Снимка: pixabay.com)
Сънят по гръб може да намали риска от Синдром на внезапна детска смърт (Снимка: pixabay.com)

В глобален контекст времето за лягане в 19:00 ч. може да изглежда доста произволно избрано. В много култури бебетата и децата заспиват по-къснооколо 22:45 ч. в Близкия изток, 21:45 ч. в Азия и 22:00 ч. в Италия – и също се събуждат по-късно.

Редица проучвания свързват по-ранното лягане с резултати като по-добро академично представяне и по-нисък риск от затлъстяване. Но тези изследвания включват деца в предучилищна възраст и по-големи деца, а не бебета. Също така не е ясно дали времето за лягане по своята същност има значение. Тъй като училището и другите рутинни дейности за децата обикновено започват по-рано през деня, децата, които лягат рано, са склонни да спят повече като цяло, а семействата, които слагат децата си да спят рано, могат да имат и други начини за изграждане на здравословни навици. Да открием и тези други фактори не е лесна задача.

Съществува  ограничено количество доказателства, че по-малките деца отделят мелатонин, „хормона на тъмнината“, който ги кара да са сънливи, по-рано вечер от възрастните. Но не и толкова рано, колкото много хора смятат. Едно малко проучване в Провидънс, Роуд Айлънд, установява например, че дори в САЩ, където  слагат децата да спят по-рано, малките деца не започват отделянето на мелатонин преди 19:40 ч. Следобедният сън и сънят през деня също могат да затруднят освобождаването на мелатонин. Струва си да отбележим, че тъй като освобождаването на хормона е процес, а не копче за включване и изключване, това далеч не означава, че 19:40 ч. е оптимално време за лягане – може да  е и по-късно.

За някои семейства нощен сън от седем до седем е чудесно работещо решение. Но за други опитите да го приложат насилствено, могат да причинят значителни проблеми със съня. „Нашите данни показват, че ако малките деца бъдат сложени да спят в биологично неоптимално време, те няма да се чувстват готови за лягане и ще се съпротивляват (например да излязат от спалнята за още една чаша вода, да викат родителите си, да откажат лягане, да изпаднат в истерия)“, пишат изследователите от изследването на Роуд Айлънд. И ако се окаже, че вашето бебе не се нуждае от пълни 12 часа сън на нощ, тогава принуждаването му да спи в 19 часа може да има непредвидими последици – като „разделени нощи“, когато бебето се събужда за продължителен период от време посред нощ или  много рано призори.

По-гъвкавият подход към съня може също да ви направи по-склонни да откликвате на нуждите на бебето от хранене, което означава да реагирате на сигналите за глад на бебето, вместо да го храните по определен график. Известно също като хранене, водено от бебето или хранене на поискване, до откликвате на нуждата от храна се препоръчва от асоциации като Националната здравна служба на Обединеното кралство (NHS), УНИЦЕФ, британската родителска благотворителна организация NCT и Американската академия по педиатрия, независимо дали кърмите, или храните с шише.

Проучванията показват, че отглеждането на бебето, в което се ръководим от нуждите му, има редица предимства пред строгия, наложен от родителите режим или рутина. Изследванията са установили например, че колкото повече родителите контролират храненето на бебето си, толкова по-вероятно е детето да наддаде твърде много или твърде малко (въпреки че, както отбелязват авторите, „не знаем дали храненето по график причинява затлъстяване на детето или родителите  на деца със затлъстяване реагират на опасенията относно затлъстяването на детето си, като не откликват на сигналите за глад на децата си“). Това може да повлияе и на кърменето: храненето на поискване е от ключово значение за осигуряване на достатъчно кърма, а кърменето по график се свързва с по-ранното му спиране; майките, които четат книги, насърчаващи стриктния сън и хранителни режими, са по-малко склонни да кърмят изобщо.

„Излиза, че майките, които искат режим, спират да кърмят, или пък самото следване на режим намалява количеството кърма“, казва Ейми Браун, професор по обществено здраве в университета в Суонси в Обединеното кралство и директор на центъра за кърмене, хранене на малки деца и превод, и автор на две от последните проучвания. „Вероятно и двете.“

Наблюдаването и следването на нуждите на бебето може също да е от полза за психичното здраве на родителите. Режимите, водени от родителите, са свързани с по-високи нива на тревожност сред майките. Друго проучване, в което Браун е съавтор, установява, че майките, които използват насърчаващи спазването на стриктни режими книги за бебета, са по-склонни да кажат, че се чувстват депресирани, стресирани и по-малко уверени в родителските си способности – въпреки че си струва да се отбележи, че стресираните родители може да са по-склонни по начало се обръщат към такива книги за бебета или да следват режим.

В крайна сметка, казват изследователите на съня, не е необходимо да е толкова сложно. За да разберете какво е оптимално за всяко отделно бебе – дали режим, организиран около съня от седем до седем, или нещо друго – наблюдавайте конкретното бебе.

„Винаги казвам на родителите, ако бебето ви през деня като цяло е щастливо, тогава вероятно е добре. Ако е сприхаво, раздразнително, може би проблемът е в съня“, казва Хискок.

 

Сън през цялата нощ

Ако да се постигнат определен брой часове сън в определени периоди от време не е достатъчно, родителите биват насочвани и към друга цел – сънят на тяхното бебе трябва да бъде „непрекъснат“.

Книгите и консултантите по сън често казват, че дълбокият, непрекъснат сън е по-полезен за развитието на кърмачето (без да споменаваме, че е далеч по-необезпокояващ за родителите). Но ако 12-часовият непробуден сън е оптималната цел, чисто биологично това е голямо предизвикателство, и дори да е възможно да се постигне, може да изложи вашето бебе на риск. (Прочетете повече какво всъщност се случва, когато бебетата се приучават към сън.)

Откликващото на нуждите на бебето родителство има много предимства (Снимка: pixabay.com)

Всички човешки същества се будят между циклите на сън. Когато нашите нужди са удовлетворени (не ни трябва още едно одеяло или не ни се ходи до тоалетната например) и сме спокойни (кой не се е будил, мислейки си за онази презентация или караница), ние, възрастните, се пробуждаме леко и после заспиваме отново. Ето защо повечето от нас дори не помнят тези моменти на събуждане на сутринта.

Но циклите на съня при възрастните продължават по-дълго – около 90 минути. Продължителността на циклите на съня при бебета може да бъде наполовина. И за разлика от възрастните, бебетата не могат сами да задоволяват собствените си нужди, затова те често се събуждат напълно.

Най-очевидният пример е храненето. В сравнение с другите примати, човекът има по-голям мозък и по-тесни родови канали – вероятно за да можем да пазим равновесие, придвижвайки се  на два крака. В резултат на това бебетата се раждат неврологично много по-незрели за разлика от останалите бозайници – обемът на мозъка на новороденото е една трета от този на възрастния човек.

Това означава, че новородените имат нужда от много повече енергия, за да се развиват бързо след раждането. Те са също така относително безпомощни, изискват постоянна близост на възрастния, който се грижи за тях. В резултат на това, вместо да е богата на мазнини – което би засищало бебето и би позволило то да бъде оставяно само за по-дълги периоди от време – кърмата е с високо съдържание на захари, усвоява се бързо, а това изисква по-често хранене. Като добавим към това и малкия обем на стомахчето на новороденото, което побира едва 20 мл храна наведнъж (или около 4 чаени лъжици), става ясно защо то се нуждае да се храни толкова често денем и нощем.

„Малките бебета се будят. Това е, което правят: хранят се и се будят“, обяснява Уенди Хол, почетен професор в Училището за медицински сестри на Университета на Британска Колумбия и дългогодишен изследовател на детския сън. „С времето бебетата започват да удължават периода на сън през нощта. Около третия месец може да прекарват в сън около пет или шест часа, ако нещата вървят добре. И това е дар. Но това не означава, че няма да се налага да ставате два или три пъти през нощта, за да ги храните. Означава само, че интервалите, в които спят, може да са малко по-дълги“.

С порастването на бебето денонощното хранене започва да става по-рядко. Според много изследователи на съня около шестия месец здравите бебета с нормално тегло нямат „нужда“ да се хранят през нощта, поне не от гледна точка на набавянето на калории. (Експертите по кърмене често не са съгласни с тази теза, като посочват, че, ако им бъде позволено, бебетата се събуждат за хранене нощем и след шестия месец.) Но събуждането и нуждата от възрастния поради други причини са често срещани. Това е особено валидно за периода на първата година след раждането, когато бебетата са най-уязвими и нервната им система е най-незряла.

 

Тримесечните бебета се будят около 15 пъти на нощ

 

Едно скорошно изследване на 5 700 деца във Финландия установява, че тримесечните бебета са се будили и са имали нужда от успокоение средно около 2,2 пъти, като честотата е варирала от 0 до 15 пъти в различните случаи. Това е продължило през цялата първа година от живота на бебетата. Осем от десет родители на тримесечни и осеммесечни бебета споделят, че децата им са се будили повече от пет пъти на нощ седмично. След дванайсетия месец е настъпила значителна промяна – почти две трети от 18-месечните бебета, както и три четвърти от двегодишните не са имали повече нужда от приспиване през нощта. Изследването също установява, че качеството на съня варира силно, особено до двегодишна възраст.

Други изследвания също достигат до подобни изводи. Едно от тях използва записи на съня на 80 бебета за четири нощи и показва, че броят на нощните събуждания не се променя през първата година след раждането. Интересното е, че с времето възрастните започват да реагират на тези събуждания по-рядко. „Бебетата продължават да се будят също толкова често, но с увеличаването на възрастта им прекарват все по-малко време извън креватчетата си“, констатират изследователите.

Важно е да се отбележи, че макар събуждането е продължава при по-големите бебета, дори при деца до 3-годишна възраст, ако то продължава да бъде често, е препоръчително да се направи медицински преглед, за да се изключи наличието на рефлукс или подезична юздичка. (Прочетете повече за рисковете на подезичната юздичка.)

Защо буденето не е вредно

Колкото и стресиращо да е за изморените родители, честото буденето на бебето има и друга причина – собствената им защита.

Когато говорим за Синдрома на внезапната детска смърт, фазата на дълбокия сън, или т. нар. бавновълнов сън, е потенциално опасна. В тази фаза бебето може внезапно да спре да диша. Здравото бебе ще се събуди. Но бебето, при което са налични рискови фактори (които обикновено все още не са диагностицирани, като например абнормност на мозъчния ствол), може и да не успее.

С израстването сънят и навиците на детето се променят (Снимка: pixabay.com)

Поради тази причина преждевременното принуждаване на бебето да спи по-дълго и по-дълбоко може да увеличи риска от Синдром на внезапната детска смърт, казва Джеймс Маккена, основател и директор на Поведенческата лаборатория за майчин и детски сън в Университета на Нотр Дам, Индиана, САЩ, и ръководител на Катедра по антропология в Университета „Санта Клара“, Калифорния.

Най-злополучно известният пример в това отношение е слагането на бебетата да спят по корем. Това изглежда им помага да спят по-дълбоко, но и повишава риска от СВДС до 13 пъти. След проведените по целия свят кампании, които учат родителите да слагат бебетата да спят по гръб, нивата на СВДС рязко спаднаха.

„Ние създадохме епидемия от СВДС“, признава МакКена. „Искахме да разпространим идеята за ранния здрав сън – дълбок сън, непрекъснат сън, с по-малко събуждания. Така че съветвахме децата да бъдат слагани да спят по очи, за да не се будят толкова често, което е доказан рисков фактор за СВДС“.

 

По-добре ли е за бебета да спят по-дълго и по-дълбоко? Не и според изследванията

 

А какво ще кажете за разбирането, че по-дългите и по-дълбоки периоди на сън, без събуждане, са по-полезни за развитието на детето? Макар да е често срещано, то не е подкрепено от изследванията.

Изследователят на съня Джоуди Миндел наблюдавала 117 бебета и малки деца през регулярни интервали за 18-месечен период. „Нашите данни в САЩ показаха, че няма връзка между съня и последващото  когнитивно развитие на децата“, казва Миндел, която е Изпълнителен директор на Център за изследване на съня в Детската болница на Филаделфия. Нейният екип е открил дори слабо изразена връзка между по-честото нощно будене и по-добрите познавателни резултати при децата.

Друго изследване от Канада е проследило съня на повече от 350 шест- и дванадесетмесечни бебета и техните умствени и двигателни умения на възраст 36 месеца. Не са открити „значими връзки между съня през цялата нощ и психично развитие, психомоторното развитие или настроенията на майките на по-късен етап“, пишат авторите. Но „е установена връзка между непрекъснатия сън през нощта и значително по-ниските нива на кърмене“, добавят те.

Най-мащабното и продължително изследване на бебета, при които са осъществявани поведенчески интервенции за намаляване на проблеми със съня като нощни събуждания, не е открило разлики с децата, които не са били приучавани да спят по-дълго по отношение на навиците за сън, поведението, емоционалната регулация или качеството на живот на шестгодишна възраст.

Има някои доказателства за връзка между липсата на сън и по-слабото социално и емоционално развитие, макар че те се отнасят до случаи, в които е намалено общото време за сън, а не когато бебетата се будят по-често.

Усвояването на ново умение, като пълзене или прохождане, превъзбужда бебетата и ги кара да се будят по-често нощем.

 

Това твърдение е истина, но отново стои въпросът дали става дума за причина и следствие или за взаимна свързаност. Бебето, което е по-нервно и има нужда от повече успокоение от родителите си през деня или през нощта, може просто да е дете, което има трудности с емоционалната регулация.

„Не знаем дали причината е в съня или е ранен маркер за подобно затрудение“, казва Миндел.

 

Регрес на съня

Какво да кажем за регреса на съня? Този термин често се използва за назоваване на определени периоди, в които сънят става по-хаотичен. За тях се смята, че са чести и предполагаемо предвидими: в един уебсайт за консултации за сън се посочват следните: регрес на четвъртия месец, регрес на осмия-десетия месец, регрес на единадесетия-дванадесетия месец и регрес на осемнадесетия месец (но в същия сайт се посочва, че въпреки честите сходни поведения, „няма регрес на шестия месец“).

Най-плашещото е, че регресът на четвъртия месец има репутация – съвсем неточно – на постоянен. „Той няма да премине, докато бебето не се научи да се самоуспокоява“, пише в друг сайт за приучаване към сън.

Проблемът според изследователите на съня е, че регресът на съня не съществува – не и по начина, по който често се описва.

„Това е абсолютен мит“, казва Миндел. „Аз имам много, много голяма база данни за съня. Наблюдавала съм всеки месец от съня на бебето до навършване на двегодишна възраст и няма нито един месец, в който да се открива внезапен пик в проблемите със съня. Тяхното ниво е постоянно във времето. Просто при различните бебета се наблюдават в различни периоди.“

Тези регреси обикновено нямат нищо общо със съня, а по-скоро с други аспекти на развитието. Усвояването на ново умение, като пълзенето или прохождането, превъзбужда бебетата и ги кара да се будят по-често през нощта. Причината за това може да бъде и психологическа.

„Възможно е при бебето вече да се формира идеята за постоянството на обектите (и то да разбира, че членовете на семейството му не изчезват, когато излязат от стаята, ето защо вместо да заспи, то ги вика да се върнат“,  смята Грегъри. Тя добавя, че промените в съня могат да са признак за медицински проблеми като рефлукс например – ето защо, ако имате притеснения, е важно да потърсите здравен специалист.

Обикновено регресът на четвъртия месец се обяснява с промяна в структурата на бебешкия сън, но тази промяна може да се случи по всяко време през първите шест месеца, като може да се случи и постепенно. При всички положения тя не е знак, че нещо „върви назад“.

„Ние имаме няколко маркера за развитието на съня. Един от тях е съотношението между REM-съня (парадоксалния сън) и не-REM съня (бавновълновия, дълбокия сън). Другият показател е най-дългият интервал на сън – колко дълго време може да спи бебето без да се събуди“, казва Томас Андерс, бивш професор по психиатрия в Университета на Калифорния-Дейвис и изследовател на съня с повече от 40 години опит. „И двата се развиват много бързо през първите шест месеца от живота. Периодът на най-дългия сън нараства, събужданията намаляват. Това, което се има предвид, когато се говори за регрес, не е приложимо, тъй като никой от тези маркери не регресира“.

Бебетата имат нужда от помощ от родителите си за емоционалната си регулация, включително да успеят да се отпуснат достатъчно, за да заспят. (Снимка: pixabay.com)

И макар че с порастването бебетата развиват свои собствени предпочитания, свързани със съня, няма доказателства, че която и да е промяна в него е „постоянна“.

В едно изследване, което сравнява съня на бебетата в Азия и в западните държави например, Миндел стига до извода, че в голямата си част бебетата се будят по-рядко с увеличаването на възрастта – включително в азиатските страни, в които те много по-често спят при родителите си и по-рядко сами.

Самостоятелен сън

Режимът на сън обикновено се базира на една идея: бебетата трябва да заспиват самостоятелно от възможно най-ранна възраст. Може да е трудно да накарате бебето да заспива, както и да продължи да спи, само. Незрялата нервна система на бебетата (помните ли тези малки мозъци на новородените?) предопределя нуждата грижещите се за тях да им помагат за справянето с емоциите, включително да ги успокоят достатъчно, за да заспят.

Това се потвърждава от начина, по който родителите приспиват бебетата си. Във финландското проучване сред 5700 деца, споменато по-рано, по-малко от половината родители казват, че бебе им заспива самостоятелно. В едно анкетно проучване на Миндел и колеги едва малко над половината от родителите твърдят, че техните бебета на възраст между 9 и 11 месеца заспиват сами в креватчето си. Сред останалите, почти половината са хранили бебетата си, за да заспят, една трета са били носени, за да заспят, а повече от една четвърт са ги люлеели.

Авторът на книги като Sleeping Through the Night и Take Charge of Your Child’s Sleep, Миндел е привърженик на използването на стратегии, които помагат на бебетата да заспиват самостоятелно. Въпреки това тя казва, че няма причина да се смята, че успокояването на бебето ще попречи на развитието му.

„Смятаме ли, че бебетата, които често се будят през нощта, не развиват самостоятелност?“ Тя се засмива. „Не. Мисля, че хората отдават прекалено голямо значение на съня. Има толкова много други неща, които се случват.“

„Помага ли той на семейството в ежедневието? Да, определено.“

Дори споделянето на общо легло, което е пълна противоположност на самостоятелния сън, няма категорично влияние върху развитието. Някои проучвания установяват, че няма връзка между съвместния сън  с бебето и дългосрочните му когнитивни и поведенчески умения и че споделеният сън има пренебрежим благоприятен ефект върху по-късните когнитивни умения. Има и проучвания, които показват, че той може да намали риска от несигурна привързаност.

Но други проучвания пък, включително изследване на близо 4000 тримесечни деца в Бразилия, проследени до навършване на шестгодишна възраст, откриват, че деца, които споделят легло с майките си, са по-склонни да развият психични разстройства. Съществува и връзка между споделянето на общо легло и по-голяма вероятност децата да имат проблеми със съня.

Тези проучвания обаче имат един съществен недостатък: тъй като изследователите не са попитали родителите защо бебетата спят в общо легло с тях, е невъзможно да се разбере дали определен режим на спане „причинява“ някакъв конкретен резултат. Ако родителят оставя детето в леглото си, защото то не иска да се успокои само, това може да  е знак за скрит проблем, който детето би имало независимо от това къде спи.

От друга страна, родителите, които взимат детето си в леглото, може също да са родители, които откликват на нуждите на детето и през останалото време, което увеличава вероятността за сигурна привързаност. И в двата случая споделеният сън може да е индикатор, а не причина за проблемите. Всъщност изследователи в американска военна база са установили, че децата, които споделят общо легло, когато единият от родителите им заминава на военна служба, по-рядко имат психиатрични проблеми и са с по-добро поведение от децата, които не са били в общо легло.

 

За мен е изключителен проблем това, че караме родителите да си мислят, че нещо не е наред с бебето им, когато то се държи просто като бебе – Хелън Бол

 

Това може да е причината защо в онези части на света, където споделеният сън е норма, тези разлики да не се наблюдават: там споделеният сън не е в резултат на проблем.

И наистина, едно от малкото проучвания, предназначени да отчетат тази разлика, установява, че децата в предучилищна възраст, които са споделяли легло с родителите си още като малки бебета, са по-самостоятелни и социално независими не само от децата, които винаги са спали сами, но и от децата, които са започнали да споделят легло след едногодишна възраст, считано за „реактивен“ споделен сън. (Информация за безопасен споделен сън с бебето можете да намерите тук.)

 

Проблеми със съня

Независимо от това, че е обичайно бебетата да се будят или да не искат да спят сами, родителите често се притесняват, че сънят на децата им не е нормален. Близо 40% от родителите на 8-месечни бебета в голямото финландско проучване например, са заявили, че смятат, че детето им има проблеми със съня.

А как изследователите на съня дефинират „проблем със съня“?

 “Няма общоприета или количествено измерима точна дефиниция“, казва Хискок. „Но на първо място, ако родителите виждат нещо като проблем, то това е проблем, за който трябва да се вземат мерки.“

В някои случаи това може да означава просто обучение, казва Хискок. „Ако някой родител каже, че има тримесечно дете и то се буди два пъти през нощта, за да се нахрани, и са изтощени – вие ще кажете, ами всъщност това е нормално поведение.“

Осъзнаването на това е от ключово значение, не на последно място поради факта, че мисълта, че бебето ви има проблем, когато то всъщност има същото поведение като много други бебета, може да влоши проблема – например да увеличи стреса и тревожността на родителите (които и без това вече са уморени). Родителите, които вярват, че детето им има постоянен проблем със съня, е по-вероятно да изпитват гняв към бебето си и да не са уверени в родителските си умения. (Има и друг аспект – убежденията на родителите оказват влияние върху начина, по който децата им спят. Едно проучване дори установява, че убеждението на бременна жена, че бебето ѝ ще има нужда от помощ през нощта, е било индикатор за това, че шестмесечното ѝ дете ще се буди повече).

Голяма част от това, което смятаме за проблем, се определя и от културните ни очаквания. В едно голямо проучване Миндел установява, че това, което родителите възприемат за проблем, варира значително в различните държави. Само 10,1 % от родителите във Виетнам са смятали, че има проблем, докато в Китай те са 75,9 %.

„Мисля, че цялата идея за проблеми със съня при бебетата е нездрава. Тя внушава на родителите, че нещо не е наред с бебето им. За мен е изключителен проблем това, че караме родителите да си мислят, че нещо не е наред с тяхното бебе, когато то се държи просто като бебе“, казва Бол.

 

Произходът на мита

И така, колкото и обсебени да са много родители от съня на бебетата си, изглежда, че имаме съвсем погрешна представа за съня. Как е възможно това?

Както вече сме писали в BBC Future, голяма част от представите ни за детския сън се дължат на културни ценности, възгледи и идеологии, а не се базират на научни изследвания и доказателства.

 Антропологът Маккена, привърженик на безопасния съвместен сън (който той нарича „сън на гърдите“), обяснява, че в продължение на векове е било не само обичайно, но необходимо бебетата да спят в едно легло с родителите си. Без електричество или отопление (а често и без друга свободна стая), да останат близо до майките си е било удобно, предпазващо и улесняващо кърменето. В повечето култури това продължава да е така.

„Преди 19-ти век сънят на бебетата обикновено не е бил приоритет на младите родители, като в популярните по онова време наръчници за родители не се споменава нищо за него“, пишат антрополозите Дженифър Г. Розиер и Трейси Каселс. „Когато бебето се e будело, е имало или буден член на семейството, готов да се погрижи за него, или спящ член на семейството до него, който е можел бързо да се отзове. Битувало е разбирането, че бебетата (и възрастните) спят, когато имат нужда от сън, и че са будни, когато има нужда да бодърстват.“

В началото на 19-ти век настъпва индустриалната революция, появява  се средната класа и се поставя нов акцент върху самостоятелността. Удължаването на работния ден води до повишена необходимост от непрекъснат сън през нощта, урбанизацията увеличава броя на млади родители, които живеят далеч от подкрепата на семействата си, а лекарите-мъже, които вярват, че пребиваването на няколко души в едно и също място за спане може да „отрови“ въздуха, започват да заместват напътствията на майките и акушерките. Новите книги наблягат на нуждата от стриктен режим на сън и на важността бебетата да спят сами, за да бъдат самостоятелни и силни.

Това, обаче не се случва навсякъде. „Японците считат културата на САЩ за доста безмилостна в стремежа към такава самостоятелност на малките деца през нощта“, отбелязва един изследовател. В Гватемала майките от племето Майа реагират на информацията за американските практики за сън с „шок, неодобрение и съжаление“.

Днес много уморени родители черпят информация от книги или консултанти по бебешки сън сън, които набират популярност и извън САЩ. Много от книгите обаче не се базират на доказателства, а индустрията на консултантите по сън не е регулирана. В крайна сметка всеки може да се нарече експерт по сън.

В същото време дори здравните специалисти често нямат подготовката и не са обучени в областта на бебешкия сън. Едно проучване установява, че в 126 медицински учебни заведения в САЩ студентите получават само 27 минути обучение по детски сън. Проучване на канадски здравни работници открива, че само 1 % от тях са получили някакво обучение по детски сън в медицинското училище, а проучване на 263 здравни специалисти в Австралия установява, че те са отговорили правилно на по-малко от половината въпроси за детския сън. А това са страни, за които обучението по сън е приоритет.

Какъв е изводът? Най-голямата и най-вредната заблуда за бебешкия сън май е доста проста – че има само един правилен начин, по който бебетата трябва да спят.

„Различните семейства имат различни изисквания и предпочитания и използват различни подходи към съня на бебето“, казва Грегъри.

„Това е в реда на нещата, стига безопасността винаги да е на първо място при вземането на решения, а хората, които се грижат за бебета, трябва да са наясно с начините, по които могат намалят риска и да предотвратят Синдрома на внезапна детска смърт.“

Предстоящо обучение по кърмене за доброволни консултанти – 2023

$
0
0

Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ планира разширяване на мрежата си от доброволни консултанти в населени места, където няма действащи доброволци или те са много малко. Ако имате желание и сте от град, в който има едни-двама доброволни консултанти по кърмене или дори няма нито един, с удоволствие ви каним да кандидатствате за включване в предстоящото обучение, което ще се проведе във Велико Търново в периода януари – юни 2023 г.

Кой може да се кандидатира за обучението?

Майка с минимум 9-месечен кърмачески стаж, която има:

  1. Желание и мотивация да помагате на кърмещите майки
  2. Време и възможност да оказвате помощ при проблеми с кърменето по телефон, по електронен път или чрез лична среща
  3. Добри комуникативни умения и желание да ги развивате
  4. Способност да вземате самостоятелни и бързи решения в границите на компетентност
  5. Умения за работа в екип
  6. Готовност да се придържате към Етичния кодекс на Асоциацията

Обучението ще ви даде възможност:

√ да придобиете основни знания и умения за кърменето
√ да усъвършенствате уменията си за общуване
√ да помагате на майките и бебетата да започнат кърменето по най-добрия начин и да преодолеят трудностите в кърмаческия период – чрез телефонни или електронни консултации и/или практическа помощ на място
√ да работите за национална българска организация в подкрепа на кърменето

С предимство ще се ползват кандидати от населени места, където няма обучени доброволни консултанти.

Как се провежда обучението?

Обучението изисква присъствие на 7 занятия, провеждани веднъж или (в два от месеците) два пъти месечно в събота, целодневно. Курсът е с обща продължителност 45 академични часа. Поради обема на разглеждания материал е необходимо присъствие на минимум 6 от лекциите – при повече от едно отсъствие няма да имате възможност да се явите на изпит.

Допълнително ще бъдете информирани за график за датите за всеки месец.

Какво включва обучението?

1. Основи на кърменето

* Анатомия и физиология на гърдата и кърменето.
* Състав и функция на кърмата.
* Начало на кърменето – ранен контакт. Поставяне на бебето на гърда. Засукване.
* Кърмене през първата седмица след раждането.
* Проблеми от страна на бебето.
* Проблеми от страна на майката.
* Кърмене след първата седмица от раждането на бебето.
* Новородени с ниско тегло. Кърмене и хранене на недоносеното дете.
* Специфични ситуации – кърмене на близнаци и многознаци, деца със специални нужди.
* Медикаменти, кърма и кърмене.
* Захранване и отбиване.
* Политика и кърмене. Международен кодекс за разпространение на заместители на майчина кърма.

2. Умения за ефективно общуване и поднасяне на информация

Необходимо и задължително условие е също така участието в извънлекционните форми на обучение, които се провеждат по електронен път във времето между отделните лекции. За успешно приключване на обучението и допускане до сертификация е необходимо да са изпълнени минимум 50% от извънлекционните задачи.

Кой води обучението?

❣️ Д-р Анета Попиванова, IBCLC*, педиатър-неонатолог в СБАЛАГ „Майчин дом“, София, ръководител на обучителния екип

❣️ Христина Янева – Хедра, IBCLC, лекарски асистент, автор на книгата „Всичко за кърменето… или почти всичко, но практично“

❣️ Марияна Енева, IBCLC, клиничен магистър-фармацевт в МБАЛ „Надежда“, София, водещ на модула за съвместимост на медикаменти и кърмене

❣️ София Кандиларова-Георгиева, клиничен и консултативен психолог, главен експерт в Национален център по обществено здраве и анализи, водещ на модула за ефективно общуване

Може ли да водя детето си на обучението?

Бебета и деца под 2-годишна възраст може да присъстват на лекциите – опитът ни досега показва, че с малко добро желание, предварителна подготовка и отговорно отношение на всяка майка към нуждите на собственото й дете те са едно прекрасно допълнение към общото настроение.

Какви са условията за успешно завършване на обучението?

√ Присъствие на поне 6 от лекциите (имате право само на едно отсъствие)
√ Изпълнение на поне 50% от онлайн-задачите
√ Писмен изпит

Как можете да кандидатствате за обучението?

Ако имате интерес за включване в обучението, пишете на podkrepa.za.karmene@gmail.com за повече информация. Ще ви бъде изпратен формуляр за кандидатстване. Изпратете попълнения въпросник не по-късно от 23 декември 2022 г.

Обучението за доброволните консултанти е безплатно (с изключение на разходи за път, храна и нощувка във Велико Търново, ако се налагат), но е свързано с поемане на ангажимент за доброволна работа като доброволец след успешно полагане на изпита.

Ако имате въпроси, обърнете се към София Кандиларова на телефон 0899661567.


_____________

* IBCLC (International Board Certified Breastfeeding Lactation Consultant) е световният златен стандарт в подкрепата на кърменето. Това е медицински специалист, специализиран в клиничния мениджмънт на кърменето и лактацията. IBCLC са сертифицирани от Международния съвет за изпитване и оценяване на консултантите по лактация (the International Board of Lactation Consultant Examiners®) под ръководството на Националната комисия за сертифициращи агенции на САЩ (U.S. National Commission for Certifying Agencies). IBCLC работят в различни здравни заведения, включително болници, педиатрични кабинети, обществени здравни клиники и частни практики, в които грижите се предоставят в дома или в кабинета на консултанта в общността.

Трудните първи дни

$
0
0

Пътят на кърменето не започва лесно за Веси Г. и Оги, Историята им показва кое е истински важно в първите дни и как дори когато условията не са идеални, успехът не е невъзможен.
Родих в 8:20 ч. сутринта в частна болница в столицата. Отделението беше претъпкано и се наложи аз да остана далече от бебчо. За първи път ме пуснаха да го кърмя в 16 следобед – броях секундите, за да не закъснея и да пропусна.
Имах огромния късмет за първото кърмене да ме пуснат в частна стая с удобно кресло. Огромен, огромен късмет. Притеснявах се малко от отношението на акушерките и затова попитах дали може да го съблека. Разрешиха ми (макар после да се учудиха, че е е само по памперс). Разкопчах си нощницата и го гушнах „кожа в кожа“, завит отгоре с одеялцето. Малчо в началото плака, а акушерката се опитваше да ме накара да го кърмя. „Нека се успокои и ще го накърмя. Аз ще се оправя“.
Гушкахме се. Успокои се и после се чувстваше добре. След няколко минути потърси да суче („Да знаете, че 5 мин. вече минаха. А вие още ли не се кърмите?! И той е гол?!“). Наместих го и му помогнах да захване гърдата – държах го с лявата ръка, наклонен към дясната гърда, а с дясната ръка правех „сандвич“ и се опитвах да оправя координацията някак. Той беше толкова малък – не тежеше въобще. Но все пак беше свит и някак напрегнат. В началото и двамата бяхме непохватни и не стана съвсем от първия път. Но имахме желание и той скоро засука. Сука дълго, много повече от „5 минути на гърда“, които ни бяха отпуснали. После явно се засити, сам се пусна и се оригна. Гушна се върху гърдата ми и заспа. Аз бях горда, щастлива и уверена – отказах добавката адаптирано мляко и заявих, че се е нахранил.
В 19 го кърмих отново. Бях изключително изненадана, когато не ме пуснаха в същата стая, а в „банята“ – имаш 3 стола, само един с подлакътници. И още едно момиче. Още ме държеше увереността от първото хранене. Бебчо пак яде. Гърдите ме боляха от сученето (не самите зърна, а целите гърди) и получавах контракции. Но кърмех. Отново повече от „5 минути на гърда“. И отново отказах адаптираното мляко и заявих, че се е нахранил.
Накрая ни поканиха на другата сутрин в 7 да кърмим отново. Неуверено, с притеснение, но и с настояване поисках да ида още веднъж вечерта. Съгласиха се.
Всяко следващо кърмене ставаше по-трудно и оставаше все така болезнено. Вечерта бебчо яде съвсем малко. Успокоих се, че така или иначе ще му дадат адаптирано мляко след 3ч.
На сутринта имаше жълтичко в края на очите. Не се събуди и отказа да яде. Не ми беше спокойно, но беше ял адаптирано мляко през нощта и реших да не го насилвам.
В 10 беше следващото кърмене и визитацията. Казаха, че е свалил 250 грама. Притесних се. Той отново отказа да се събуди. Нищо не помагаше – нито гъделичкане, дърпане на ушите, бутане по бузите, натискане по крачетата.
Увереността изчезна. Също и последните ефекти от упойката и адреналина. На практика не бях спала, за да не изпусна сутрешното кърмене. Бях изморена, притеснена и леко отчаяна.
На обяд историята се повтори – не се събуди. Не смеех да го съблека или да пробвам други неща заради общата стая и акушерките.. Отчаянието ми беше пълно, особено след като дочух разговор, че може да не ни съберат и днес. И след „любезното“ подхвърляне от една акушерка „Ако продължи да спада, няма да ви изпишем“.
Примирих се – „Най-важно е детето да е нахранено“. Опитах да дам шише. Но той не сука дори от шишето. Помолих акушерките да го нахранят.
Не яде и на следващите 2 кърмения – всяко беше по-трудно от предишните. И към всяко се добавяше разочарованието от предходните и засилващото се отчаяние.
Започнах да изцеждам – по 15 минути всяка гърда. Помпа купихме в движение, защото аз бях твърдо решила да кърмя и че няма да се готвя за провал. Изцеждането болеше – гърдите, контракциите. Но без малките ръчички и топлата прегръдка. И гърдите ми не пускаха нищо – дори капчица. А ако пуснеха нещо, то отиваше в канала.
Не се отказвах от опитите да го кърмя, но вече хранех предимно с адаптирано мляко. 3-те часа от хранене до хранене протичаха в посещение на съседното отделение и кърмене (и повече гушкане), изцеждане, миене на частите, визитации и ядене. Понякога се случваше да дремна за 10 минути.
В края на третия ден ни събраха. Гърдите ми бяха меки и „сухи“ – пускаха едва по 1-2 капчици. За първи път заедно, за първи път без „публика“ и с възможност да опитаме да наваксаме. Най-накрая отпадна поне търчането от отделение до отделение. И раздялата.
Притеснявах се от кантара на третия ден – от него зависеше дали ще се приберем. Бях изморена от неуспехите и от режима – режим, в който непрекъснат някой влизаше в стаята и нещо се случваше. „Наддал е 20 грама“. 20 грама! Но наддал. Изписват ни! Отиваме си вкъщи!
Завръщането вкъщи беше още по-тежко – нали помните, не се бях готвила да давам изкуствени млека и нямах нито инвентар, нито идея какво трябва да правя. Но това са отделни 20 абзаца.
Вкъщи продължихме с опитите за кърмене, дохранване, цедене, стерилизация. Вече по-спокойни. На втория ден към обяд помпата изцеди течност, която покри леко дънцето на шишетата. И можех да му я дам, колкото и малко да беше. А на следващото цедене даже изглеждаше много.
След още ден-два спряхме адаптираното мляко.
Сега бебчо яде „на поискване“. Успява сам да открие гърдата и да засуче. Понякога даже се опитва да суче от тати.
А аз пак съм спокойна, уверена и горда. И знам, че имах невероятен късмет с първото кърмене. Убедена съм, че то положи основите на всичко по-нататък.
Това, което липсва в историята, е неотлъчната подкрепа и съвети от Хриси. Урокът как да започнем да се кърмим, благодарение на който успях първия път. Съветът кога да купя помпа и как да се изцеждам. Увереността ѝ, че ще се случат нещата. И топлото ѝ присъствие, което лекуваше отчаянието и тъгата и честваше малките победи. Пътят на кърменето не беше толкова стръмен и страшен, защото не го изминавах сама.

Съвременни препоръки за грижа за гърдите при препълване, “запушени” канали и мастит

$
0
0

По време на кърменето и често – в самото му начало, много жени се сблъскват с проблеми като препълнени, болезнени гърди, образуване на “бучки” и т.н. Ако се намирате в такава ситуация, от тази статия ще научите как да различавате отделните състояния, какви са съвременните препоръки при всяко от тях и кога е добре да се обърнете към лекар.

Ако оплакванията се появят през първите няколко дни след раждането, вероятно се касае за ПРЕПЪЛВАНЕ на гърдите - резултат от “слизането” на млякото. Препълването се изразява в уплътняване тъканта на гърдите, оток, болка и в двете гърди едновременно. Гърдите може да са топли и леко зачервени. Възможно е леко повишаване на телесната температура, като обичайни са стойностите 37.2-37.5 градуса.

Обичайно се наблюдава между 3-тия и 5-тия ден след раждането.

  • Млякото може да потича трудно, а бебето може да има затруднения да суче заради отока.
  • Това състояние НЕ Е свързано с хиперлактация и не изисква мерки за намаляване на млякото!
  • Препълването обикновено не прогресира към усложнения и преминава от само себе си дори без допълнителни мерки.
  • Подходящи мерки са: студен компрес, почивка по гръб, гимнастика за гърдите и/или нежен лимфен дренаж, обратен натиск преди кърмене.
  • НЕ поставяйте топли или горещи компреси, не масажирайте агресивно гърдите, не позволявайте друг да го прави! Ако бебето не може да засуче, най-подходящо е нежно изцеждане на ръка, което не причинява болка. След като ареолата поомекне, сложете бебето. Използването на помпа трябва да става с повишено внимание – обичайно е необходимо, ако не е възможно кърмене (при раздяла с бебето или ако бебето не успява изобщо да засуче). Важно е да се използва най-ефективната, а не най-силната степен на вакуума.

 

Останалите състояния, с които можете да се сблъскате (обичайно след втората седмица), носят общото название МАСТИТЕН СПЕКТЪР. 

“Запушено” каналче – най-вероятно първоначално ще се прояви като уплътнен участък (често жените го описват като плочка), леко зачервено и по-чувствително място на едната гърда или усещане за цялостно препълване на едната гърда. Възможно е повишаване на температурата до 38 градуса.

  • Въпреки усещането за блокаж, в действителност няма нищо, което да “запушва” млечните каналчета. Истинската причина за симптомите е оток (подуване) на тъканите в засегнатия дял, което затруднява изтичането на млякото.
  • Много кърмещи майки се сблъскват с подобни оплаквания и те често преминават без никакви усложнения, достатъчно е да се спазват мерките, изброени в края на статията.
  • Към горните симптоми се добавят повишаване на температурата до 38.6-39.5 градуса, втрисане, учестен пулс, в някои случаи гадене и дори повръщане.
  • Маститът често преминава само с описаните по-долу мерки. Важно е да поддържате контакт с медицински специалист, за да се прецени в кои случаи се изисква лекарски преглед и назначаване на антибиотично лечение. Това лечение е съвместимо с кърменето и предотвратява развитието на усложнения.
  • Важна е правилната грижа и избягването на мерки, които може да влошат състоянието на гърдите!

Мастит - възпаление на съединителната тъкан на гърдата, при което не е задължително да има бактериален причинител в първите 24-48 часа, но може и да се развие бактериална инфекция, ако не се овладее навреме.

Как можем да си помогнем при състояния от маститния спектър?

Като прилагаме тези 5 ефективни и ефикасни мерки: 

Ефективност означава да се вършат правилните неща, докато ефикасност е да се правят нещата по правилния начин. При състояния от маститния спектър имаме нужда и от двете!  Ще ги запомните по-лесно с помощта на азбуката – К Л М Н О 

Кърмете по обичайния начин! (не по-често или не по-рядко от обичайното)
  • Избягвайте да стимулирате гърдата по-често или повече от нужното за храненето на бебето. Избягвайте агресивното изцеждане с помпа, което може да увеличи отока. Ако е необходимо (бебето отказва да се храни от засегнатата гърда или сте разделени), опитайте нежно да цедите гърдата на ръка.
  • Избягвайте да масажирате и да мачкате гърдата! Не позволявайте друг да прилага натиск, да масажира и стиска гърдите!
  • Маститът, дори при наличието на бактериална инфекция, не е опасен за бебето и не е пречка да продължите да кърмите!
 Лед
  • Завийте лед или замразени зеленчуци в хавлиена кърпа и ги поставете на зачервеното място.
  • Налагайте студения компрес на всеки час за по 15-20 минути, или при нужда дори и по-често.
  • Не поставяйте лед директно върху кожата, за да предотвратите травмиране на гърдата.
 Медикаменти
  • Нестероидни противовъзпалителни и температуропонижаващи лекарства, съвместими с кърменето, са чистите форми на Ибупрофен и Парацетамол, които не са комбинирани с други съставки. Използвайте според дозата, описана в листовката на лекарството.
  • Може да се приема хранителната добавка лецитин (соев или слънчогледов) за намаляване на възпалението.
 Нежен лимфен дренаж
  • Много нежно галете цялата повърхност на гърдата в посока от зърното към подмишницата.
  • Използвайте натиск, с който бихте потъркали очите си, галили котката или галите бебето си.
Отпуснете се
  • Ако е възможно, почивайте си на легло, все едно сте болна.
  • Приемайте достатъчно течности.
  • Запазете спокойствие. При спазване на горните препоръки, повечето случаи на “запушване” или начален мастит се оправят от само себе си без необходимост от лекарска намеса.

Ако симптомите не започнат да се подобряват в следващите 24-48 часа, или ако не се чувствате добре, се обърнете към медицински специалист.

Дори след настъпване на подобрение и отшумяване на симптомите, пълното възстановяване на гърдата след състояние от маститния сектор отнема известно време. Често жените описват усещане за натъртено/синина или болка като при мускулна треска на мястото на уплътнението в продължение на няколко дни до около седмица.

Виктория Георгиева
Невена Пелтекова-Василева

доброволни консултанти по кърмене към НАПК

Текстът е под редакцията на Христина Янева-Хедра, IBCLC

 

Източник: Academy of Breastfeeding Medicine Clinical Protocol #36: The Mastitis Spectrum, Revised 2022

 

Програма на НАПК за Световната седмица на кърменето 2023

$
0
0

ОНЛАЙН СЪБИТИЯ

 6 август, 10:00-12:00 часа

Онлайн събитие за медицински специалисти, организирано от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи – Централа и Регионална колегия на БАПЗГ – Варна в партньорство с Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“.

 Във връзка с отбелязването на Световната седмица на кърменето БАПЗГ – Централа и Регионална колегия на БАПЗГ – Варна, предлагат на вашето внимание онлайн обучение на тема: „Предизвикателството да консултираш по въпроси, свързани с кърменето“

Лектори:

София Кандиларова, клиничен и консултативен психолог, гл. експерт в Национален център по обществено здраве и анализи, Член на УС на НАПК

Христина Янева, лекарски асистент, IBCLC, съосновател на НАПК, Зам.-председател на УС на НАПК

 Регистрация до 03.08.2023 г. тук: https://forms.gle/KMVDmo8Er8LqQzYD8

 

7 август, 11:00-12:30 часа

Онлайн събитие за родители, организирано съвместно с Shushulka.com на тема: Кърмене и работа – мисията възможна, дори и с новородено. Ще поговорим за предизвикателствата, пред които се изправя всяка кърмеща майка, когато трябва да се върне на работа. Ще обсъдим проблемите и решенията ако сте със собствен бизнес или на свободна практика и работите от вкъщи дори веднага след раждането. Лекцията ще води Христина Шопова – доброволен консултант към НАПК.

Facebook събитие тук

 

АСЕНОВГРАД

5 август, 10:00 часа

Скъпи бременни и кърмещи майки, заповядайте на неформална среща на открито, на която можете да зададете въпросите си, свързани с началото на кърменето, преодоляване на трудностите, кърменето на порасналото бебе, захранването и отбиването. Ще намерите отговори, подкрепа и информация от доброволните консултанти по кърмене в Асеновград.

❣️ Парка срещу Детска градина „Дружба“

Facebook събитие тук

 За контакт: Весела Пачалиева (консултант по кърмене към НАПК) 0889 332 783

БУРГАС

2 август, 10:00 часа

Заповядайте на среща на традиционното ни място в Морската градина в град Бургас по случай Световната седмица на кърменето. Срещата е насочена към настоящи и бъдещи родители, баби и дядовци и всеки, който се интересува от оптималното хранене и развитие на бебетата и малките деца. Ще може да поговорите с доброволен консултант по кърмене към НАПК и всеки е добре дошъл да зададе своите въпроси, да сподели своите тревоги или да разкаже за личния си опит с кърменето, захранването или отбиването.

❣️ Морската градина, пейките вляво от входа на Летния театър

Facebook събитие тук

 За контакт: Рада Стефанова (консултант по кърмене към НАПК) 0878 755 868


ВАРНА

2 август, 9:00 часа

Скъпи бременни и кърмещи момичета, по повод Световната седмица на кърменето заповядайте на безплатни консултации с консултанти по кърмене към Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“, на които ще можете да зададете своите въпроси относно кърменето, да споделите притеснения и получите насоки и индивидуална подкрепа. Събитието се организира от Карин дом в партньорство с НАПК.
Гост ще бъде Симонета Попова, акушерка и консултант по кърмене с дългогодишен опит.
Вход свободен!
Отбележете вашето присъствие тук: https://forms.gle/RjcabE3ukTdtRHT19
❣️сградата на Фондация „Карин дом“ на адрес бул. Цар Освободител 86А, ниво партер (зад сградата на Проектантска)

Facebook събитие тук

Организатори: Карин дом и Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“

За контакт: ак. Симонета Попова (консултант по кърмене към НАПК) – 0884 161 878

 

ВЕЛИКО ТЪРНОВО

3 август, 10:00 часа

Като част от дейностите в подкрепа на кърменето НАПК и Общностен център за деца и родители „Царевград“ – гр. Велико Търново, организират специално събитие по повод Световната седмица на кърменето 2023 г. с консултантите по кърмене Ирина Жечева, Полита Караилиева и Михаела Пенева ще Ви очакват на 3.08.2022 г., сряда, от 9.30 ч. в двора на Общностен център за деца и родители „Царевград“ /сградата на бившия Пионерски дом на бул. „България“ 24/.

Ще имате възможност да поговорите с тях за началото на кърменето, най-често срещаните проблеми и справянето с тях.

Вход свободен!

❣️ Общностен център за деца и родители „Царевград“, бул. „България“ 24

Facebook събитие тук

Организатори:  Общностен център за деца и родители „Царевград“ и Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“

За контакт: Ирина Жечева (консултант по кърмене към НАПК) – 0887 945 259


ВИДИН

5 август, 10:30 часа

Скъпи бъдещи и настоящи майки, заповядайте на неформална среща с новия ни доброволен консултант по кърмене във Видин. На срещата ще може да обмените опит, да зададете въпроси и получите полезна информация за всичко, което ви вълнува около кърменето.

❣️ Green park „Толбухин“, жк Христо Ботев, ул. Антон Иванов“

Facebook събитие тук

За контакт: Цветелина Йорданова (консултант по кърмене към НАПК) 0876 087 077

 

ВРАЦА

7 август, 11:00 часа

Среща с бременни и кърмещи майки – неформална среща, на която можете да зададете въпросите си, свързани с началото на кърменето, преодоляване на трудностите, кърменето на порасналото бебе, захранването и отбиването. Ще намерите отговори, подкрепа и информация от доброволните консултанти по кърмене във Враца. Срещата се организира в партньорство с Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца.

Вход свободен!

❣️ Читалнята на Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца, ул. Петропавловска 43

Facebook събитие тук

За контакт: Мария Гусева (консултант по кърмене към НАПК) 0898 616 754

 

 ГАБРОВО

3 август, 10:00 часа

Среща за бременни и кърмещи майки

Заповядайте на среща с новия ни доброволен консултант по кърмене в Габрово, организирана съвместно с Комплекс за социално-здравни услуги за деца и семейства – Габрово. Ако сте бременна и планирате да кърмите или вече кърмите, на срещата ще получите информация как да стартирате успешно кърменето и как да се справяте с често срещани проблеми.
Ще има осигурена стая и грижа за по-големите дечица.
Вход свободен!

❣️ Комплекс за социално-здравни услуги за деца и семейства, ул. „Ивайло“ №13

Facebook събитие тук

За контакт: Василена Пенкова (консултант по кърмене към НАПК) 0899 493 156

 

ЛОВЕЧ

11 август, 10:00 часа

Среща „Добро начало – успешно кърмене“

Скъпи бременни и кърмещи майки от Ловеч, НАПК организира специална среща за Вас по повод Световната седмица на кърменето, на която нашият доброволен консултант по кърмене Роси Николова по много забавен и интересен начин ще Ви разкаже какво Ви очаква в началото и как да се справите с най-често срещаните проблеми в първите дни на кърменето. Ще има възможност да задавате въпросите си и да споделите тревогите си.

❣️ Алея Башбунар (началото, вдясно)

Facebook събитие тук

За контакт: Росица Николова (консултант по кърмене към НАПК), тел. 0886 550 940

ПЛОВДИВ

Предстои представянето на информация за събитието в Пловдив.


РУСЕ

1 август, 17:30 часа

И тази година ще отбележим Световната седмица на кърменето 1-7 август в Русе!
Темата на световната кампания за 2023 е „Създаване на условия за кърмене – промяна за работещите родители“.
Всичко, което може да направи кърменето лесно, успешно и приятно, въпреки предизвикателствата – ще обсъдим на публичната лекция, която ще изнесе ас. Даниела Лютакова – акушерка, консултант по кърмене към Международния борд (IBCLC), координатор на Национална асоциация “Подкрепа за кърмене” за Русе.
Можете да посетите лекцията с партньор или близък, добре дошли са както бременни жени, така и вече родили майки, тъй като темата ще бъде по-широка.
Входът е свободен и събитието НЕ е спонсорирано от фирми в обсега на Международния кодекс за маркетинг на заместители на майчина кърма. Провежда се с подкрепата на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“, Център за детско здраве „Ниш“ и Център за акушерски грижи и детско здраве „Адора“.

❣️ Резиденс Хаус Русе, ул. „В. Априлов“ 9

Facebook събитие тук

 

СОФИЯ

2 август, 17:00 часа

3 август, 9:00 часа

 Каним ви на неформална среща на открито с бременни и кърмещи майки, на която наши консултанти по кърмене ще може да отговори на въпросите Ви, свързани с началото на кърменето, преодоляване на трудностите, кърменето на порасналото бебе, захранването и отбиването. Ще ви очакваме в София Тех Парк на поляната между сградата на Bosch (лаборатории) и сградата инкубатор.

❣️ София Тех Парк (поляната между сградата на Bosch (лаборатории) и сградата инкубатор) – https://maps.app.goo.gl/YEtkVuwnaCL9S8Nd9

Facebook събитие тук (2 август) и тук (3 август)

За контакт: Петя Лозанова (консултант по кърмене към НАПК) 0886 313 544

 

3 август, 13:30 часа

Чудото на майчиното мляко. Първи стъпки за успешно кърмене.

По повод Световната седмица на кърменето д-р Анета Попиванова, педиатър-неонатолог в Клиниката по неонатология на СБАЛАГ „Майчин дом“, IBCLC и Председател на УС на НАПК очаква на среща-разговор бъдещи родилки и майки.

❣️ Аудиторията на СБАЛАГ „Майчин дом“, ул. „Здраве“ 2

Линк към обявата тук

 

4 август, 11:00 часа

Един от дългогодишните консултанти по кърмене на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ очаква Вас, бременни и кърмещи майки, на кратка лекция на тема „Първи стъпки в кърменето“, на която ще Ви представи важните моменти, необходими за един успешен старт на кърменето и ще отговори на въпросите Ви.

В организирана томбола една от Вас ще има шанса да спечели книгата „Всичко за кърменето… или почти всичко, но практично“ на Христина Янева-Хедра, IBCLC.

В края на срещата ще има възможност за индивидуални консултации, на които са добре дошли и майки с малки и по-пораснали кърмачета.

Заповядайте във Fox Book Cafe на ул. „Гладстон“ 32. Вход свободен!

❣️ Fox Book Café, ул. „Уилям Гладстон“32

Facebook събитие тук

За контакт: София Кандиларова (консултант по кърмене към НАПК) 0899 661 567

 

СТАРА ЗАГОРА

5 август, 10:30 часа

Заповядайте да отбележим заедно в Стара Загора Световната седмица на кърменето. Срещата е насочена към семейства, заедно с татковци и баби. В Бар „Хоризонт“ ще ви представим нашите консултанти, ще си направим прожекция на филма „Гърдата е най-доброто“ и ще отговорим на въпросите Ви. Вход свободен! Очакваме ви!

❣️ Бар „Хоризонт“, бул. „Цар Симеон Велики“ 140

Facebook събитие тук

За контакт: Ирена Иванова (консултант по кърмене към НАПК), тел. 0898 440 013

Златина Желева (консултант по кърмене към НАПК), тел. 0897 02 55 51

 

ТРОЯН

14 август, 10:00 часа

Среща „Добро начало – успешно кърмене“

Скъпи бременни и кърмещи майки от Троян, НАПК организира специална среща за Вас по повод Световната седмица п окърмене, на която нашият доброволен консултант по кърмене Роси Николова по много забавен и интересен начин ще Ви разкаже какво Ви очаква в началото и как да се справите с най-често срещаните проблеми в първите дни на кърменето. Ще има възможност да задавате въпросите си и да споделите тревогите си в непринудената обстановка на кафе „Макиато“.

❣️ кафе „Макиато“, пл. „Възраждане“ 1

Facebook събитие тук

За контакт: Росица Николова (консултант по кърмене към НАПК), тел. 0886 550 940

НАПК стартира две групи за курса по кърмене за специалисти 2023/2024

$
0
0

С удоволствие ви каним да се включите в една от двете групи за предстоящите обучения по кърмене за специалисти, които ще се проведат във Варна и в София в периода октомври 2023 – май 2024 г.

Кой може да се кандидатира за обучение?

Медицински лица и специалисти от свързани професии, като:

  1. Акушерки
  2. Лекари
  3. Медицински сестри
  4. Стоматолози
  5. Психолози
  6. Логопеди
  7. Социални работници и др.

Обученията ще ви дадат възможност:

√ да придобиете основни знания и умения за кърменето, които не са застъпени в образователната ви подготовка
√ да усъвършенствате уменията си за общуване и консултиране
√ да помагате на майките и бебетата да започнат кърменето по най-добрия начин и да преодолеят трудностите в кърмаческия период

С предимство ще се ползват както работещите в родилно отделение, женска и детска консултация, така и кандидати от населени места, където няма преминали обучение по кърмене медицински специалисти и специалисти от свързани професии.

ВАЖНО: Обучението е базово и макар значително да разширява знанията и уменията за подкрепа на кърменето и възможност за прилагането им в основната професия на специалиста, не дава правоспособност за професионална практика като консултант по лактация. При желание специалистът може да продължи да задълбочава познанията си в тази област и да премине международен сертификационен изпит към IBLCE – International Board of Lactation Consultant Examiners. Нашият курс дава част от изискуемия хорариум подготовка за явяване на международния сертификационен изпит.

Как се провежда обучението?

Обучението изисква присъствие на 7 занятия, провеждани веднъж месечно в едни ден от уикенда, целодневно.

Курсът е с обща продължителност 45 академични часа. Поради обема на разглеждания материал е необходимо присъствие на минимум 6 от лекциите – при повече от едно отсъствие няма да имате възможност да се явите на финалния изпит.

Допълнително ще бъдете информирани за график за датите.

Какво включва обучението?

1. Основи на кърменето

* Анатомия и физиология на гърдата и кърменето.
* Състав и функция на кърмата.
* Начало на кърменето – ранен контакт. Поставяне на бебето на гърда. Засукване.
* Кърмене през първата седмица след раждането.
* Проблеми от страна на бебето.
* Проблеми от страна на майката.
* Кърмене след първата седмица от раждането на бебето.
* Новородени с ниско тегло. Кърмене и хранене на недоносеното дете.
* Специфични ситуации – кърмене на близнаци и многознаци, деца със специални нужди.
* Медикаменти, кърма и кърмене.
* Захранване и отбиване.
* Политика и кърмене. Международен кодекс за разпространение на заместители на майчина кърма.

2. Умения за ефективно общуване и поднасяне на информация

Необходимо и задължително условие е също така участието в извънлекционните форми на обучение (домашни работи), които се изпълняват във времето между отделните лекции и се изпращат по електронен път. За успешно приключване на обучението и допускане до изпит е необходимо да са изпълнени минимум 50% от извънлекционните задачи.

Кой води обучението?

❣️ Д-р Анета Попиванова, IBCLC*, педиатър-неонатолог в СБАЛАГ „Майчин дом“, София, ръководител на обучителния екип

❣️ Христина Янева – Хедра, IBCLC, лекарски асистент, автор на книгата „Всичко за кърменето… или почти всичко, но практично“

❣️ Марияна Енева, IBCLC, клиничен магистър-фармацевт в МБАЛ „Надежда“, София, водещ на модула за съвместимост на медикаменти и кърмене

❣️ София Кандиларова-Георгиева, клиничен и консултативен психолог, главен експерт в Национален център по обществено здраве и анализи, водещ на модула за ефективно общуване

 

Какви са условията за успешно завършване на обучението?

√ Присъствие на поне 6 от лекциите (имате право само на едно отсъствие)
√ Изпълнение на поне 50% от онлайн-задачите
√ Писмен изпит

При успешно положен изпит специалистът получава удостоверение за успешно завършен курс по кърмене към Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“.

Как можете да кандидатствате за обучението?

Ако имате интерес за включване в обучението, пишете на podkrepa.za.karmene@gmail.com за повече информация и уточнете към коя група имате интерес – във Варна или в София. Ще ви бъде изпратен формуляр за кандидатстване. Изпратете попълнения въпросник не по-късно от 24 септември 2023 г.

Ако имате въпроси, обърнете се към София Кандиларова на телефон 0899661567.

_____________

* IBCLC (International Board Certified Breastfeeding Lactation Consultant) е световният златен стандарт в подкрепата на кърменето. Това е медицински специалист, специализиран в клиничния мениджмънт на кърменето и лактацията. IBCLC са сертифицирани от Международния съвет за изпитване и оценяване на консултантите по лактация (the International Board of Lactation Consultant Examiners®) под ръководството на Националната комисия за сертифициращи агенции на САЩ (U.S. National Commission for Certifying Agencies). IBCLC работят в различни здравни заведения, включително болници, педиатрични кабинети, обществени здравни клиники и частни практики, в които грижите се предоставят в дома или в кабинета на консултанта в общността.


Покана за Общо събрание на членовете на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“

Една история за упоритостта и подкрепата

$
0
0

Photo by Wes Hicks on unsplash.com

Кристин и Далия

Родих дъщеря ни 3 дни след термин в частна болница. Бях се подготвяла за този момент още от преди да видя двете чертички. Знаех, че искам да е естествено и знаех, че много искам да кърмя. Никога не съм поставяла тези решения под въпрос.

Раждането беше „нормално“, но нямаше нищо нормално в него. Не усещах напъни, бебето излезе с вакуум, плацентата „не се роди“ сама, а аз загубих изключително много кръв и се наложи да ми бъде прелята. Независимо от трудните обстоятелства, имахме 2-3 минути за контакт кожа до кожа. Малко след това ме предупредиха, че чак на другия ден ще мога да видя детенцето, защото трябва да съм в реанимация. Нямах търпение.

Навсякъде в лекциите за кърмене се обясняваше да се започне максимално бързо с опитите за поставяне на гърда. За жалост на другия ден отново не ми беше позволено да бъда с дъщеря ни. Когато питах една от сестрите, работещи в неонатологично отделение, дали да не се пробвам да се изцедя и да дам кърма за дъщеря ни, тя ми обясни, че на този етап имам само коластра, която според нея въобще не е хранителна и достатъчна за бебето. Бях озадачена, казаното беше обратно на всичко, което досега бях чела за коластрата.

Чак на третия ден получих добрата новина. Седейки и чакайки, най-сетне ми донесоха детенцето ни. Още от първия момент я сложих на гърда, като тя засука, но имаше лек протест първоначално заради шишето. До петия ден, когато ни изписаха, успяхме да премахнем добавката и тя остана само на кърма. Правихме контролно теглене и установихме, че тя наддава, макар и с не толкова големи темпове.

Възстановяването беше изключително трудно. Ставаше ми лошо заради кръвозагубата, цялото тяло ме болеше и нямах сили. Тогава започнаха и болките в гърдите и силната чувствителност. Първата седмица плаках всеки ден, защото болката в цялото ми тяло беше изключително силна, а аз се чувствах изтощена.

Навсякъде се говори колко е важно да се кърми, но не бях срещала дотогава информация, че всъщност в първоначалния етап кърменето е свързано с голям дискомфорт и е нужна упоритост. Първите две седмици изтръпвах, когато идваше моментът за кърмене, защото умирах от болка. Знаех обаче, че това е пътят, който бях избрала – че желая да кърмя дъщеря ни и вярвах, че ще успея да издържа.

Въпреки това на моменти се чувствах изключително слаба и безсилна. С течение на времето нещата започнаха да се нормализират, а болката да утихва. Но тогава дойде следващата трудност. А именно, оказа се, че за 2 седмици детето не беше наддало въобще. „Явно нямам достатъчно кърма”, беше първата ми мисъл.

Веднага се свързахме с консултант, моя позната от преди, Катерина. След дълъг разговор, обсъдихме възможностите и взехме решение как да процедираме. Получих безценни насоки и съвети, изградихме план за следващите дни. Трябваше да кърмя още по-начесто, като се цедях след всяко кърмене . Първоначално дохранвах с адаптирано мляко, но няколко дни след това дохранвахме само с кърма.

Два дни след този разговор влязох в болница за спешно абразио, оказа се, че плацентата не е била изкарана напълно. А това е предпоставка кърменето да бъде компрометирано. За един ден моето детенце отново трябваше да бъде разделено от мен, но това ме мотивира и за момент не си помислих да се откажа.

Следващия месец прекарах в кърмене – буквално имах чувството, че правя само това. Дори вечер ставахме с аларми на 2 часа, за да храня достатъчно често детенцето ни и да стимулирам кърмата. Като войници ставахме, хранех детето, мъжът ми я дохранваше, а аз се цедях. Ако не кърмех, то се цедях.

Мъжът ми беше плътно до нас през цялото време. Независимо колко часа през нощта беше, той ставаше и ми помагаше. Неговата подкрепа изигра важна роля да не спрем да се борим. Да, беше изтощителен период, но същевременно изградихме основите на връзката с дъщеричката ни.

Заради това дохранване с шише имаше няколко дни стачка от страна на бебето, защото тя предпочиташе него като по-лесен начин за хранене. След пореден разговор с консултант решихме просто да спра да я дохранвам (тя започна да наддава добре) и просто да предлагам дори още по-често гърда.

Както днес обичам да се шегувам, тогава „наказах“ дъщеря ни да не излизаме три дни от вкъщи – просто лежахме, гушкахме се и се кърмихме. Нещата започнаха малко по малко да се стабилизират.

Около четвъртия месец след раждането ми беше поставена диагноза следродилен тиреоидит. Според първоначалните думи на лекуващия ме лекар трябваше да преустановя кърменето. Следващият един час ми се струваше толкова тежък! Не желаех да спра да кърмя. Знаех колко сме се борили преди това и исках да продължим.

След консултация с друг лекар успяхме да намерим алтернативно лечение и кърменето на дъщеря ни продължава и до днес. Сега я захранвам, но няма нищо по-хубаво от това да легнем заедно, да се гушнем и тя да хапне.

Когато ме гледа с прекрасните си очи, докато суче, ми стопля душата и знам, че независимо колко тежко беше в началото, всяка една сълза и болка си заслужаваше. Благодаря много на Катерина за огромния ѝ принос за това да мога да кърмя детенцето ни, за нейните съвети и подкрепа!

Защото кърменето е трудно, но с подкрепа, съвети, търпение и упоритост е най-прекрасният и чист процес на опознаване и изграждане на най-силата връзка – тази между майка и дете.

Програма на НАПК за Световната седмица на кърменето 2024

$
0
0

Снимка: freepik.com

ОНЛАЙН СЪБИТИЯ

8 август, 11:00-12:30 часа

Онлайн събитие за родители, организирано съвместно с Shushulka.com на тема: Искам да кърмя, но… Как да се справим с предизвикателствата в кърменето през първите 6 месеца. препятствията, които майките срещат в първите дни и месеци и как да ги преодолеем – за това колко често и как суче бебето, как се променят нуждите му през първите месеци, какво да следим, за да сме сигурни, че бебето се храни и наддава достатъчно. Ще обсъдим най-често срещаните притеснения и въпроси.
Лекцията ще води Христина Шопова – доброволен консултант към НАПК.

Facebook събитие тук

АСЕНОВГРАД

3 август, 10:30 часа

Скъпи бременни и кърмещи майки, заповядайте на среща, организирана съвместно между Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ и Градска библиотека „Паисий Хилендарски$-Асеновград по повод Световната седмица на кърменето. На срещата ще можете да зададете въпросите си, свързани с началото на кърменето, преодоляване на трудностите, кърменето на порасналото бебе, захранването и отбиването. Ще намерите отговори, подкрепа и информация от доброволен консултант по кърмене от Асеновград.

 Детския отдел на Градска библиотека „Паисий Хилендарски“ – Асеновград, ул. „Цар Иван Асен II“ 24

Facebook събитие тук

 За контакт: Весела Пачалиева (консултант по кърмене към НАПК) 0889 332 783

 

БУРГАС

3 август, 10:30 часа

Скъпи бременни и кърмещи майки от Бургас, заповядайте на среща по случай Световната седмица на кърменето на традиционното ни място в Морската градина (пейките вляво от входа на Летния театър). Там ще Ви посрещне дългогодишен доброволен консултант по кърмене към Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“, за да споделите опита и тревогите си с кърменето, захранването и отбиването и да отговори на въпросите Ви. Добре дошли са и татковци, баби и дядовци и всеки, който се интересува от оптималното хранене и развитие на бебетата и малките деца.

❣️ Морската градина, пейките вляво от входа на Летния театър

Facebook събитие тук

За контакт: Рада Стефанова (консултант по кърмене към НАПК) 0878 755 868

 

ВАРНА

2 август, 10:30 часа

Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ има удоволствието да покани бъдещиге и настоящи майки и татковци на среща по повод Световната седмица на кърменето.
Заповядайте на 2 август, вторник от 10:30 ч. на Летния театър, Варна.
На срещата можете да задавате своите въпроси на доброволните консултанти по кърмене към НАПК, да споделите опит или притеснения.

❣️ Пред Летния театър

Facebook събитие тук

За контакт: Дияна Петрова (консултант по кърмене към НАПК) 0887 202 642

 

ВЕЛИКО ТЪРНОВО

6 август, 10:00 часа

Мотото на тазгодишната Световна седмица на кърменето (ССК) е „Да преодолеем препятствията – подкрепа за кърмене за всички“. Доброволците от НАПК, с любезното домакинство на Балончето -Кафе с Детски кът, няма да пропуснем и тази година и ще я отбележим на 06.08.2024г. от 10:00ч със специално събитие. Ще си поговорим за често срещани спънки и техните решения, ще можете да зададете конкретни въпроси, които ви вълнуват на тема кърмене, режими и отбиване.

❣️ Детски кът „Балончето“, парк Дружба, ул. „Козлодуй“ 45

Facebook събитие тук

За контакт: Ирина Жечева (консултант по кърмене към НАПК) – 0887 945 259
Кристина Тодорова (консултант по кърмене към НАПК) – 0877 477 847

 

ВИДИН

5 август, 10:30 часа

Скъпи бъдещи и настоящи майки, НАПК съвместно с Регионална библиотека – Видин организира събитие по повод Световната седмица на кърменето 2024. Заповядайте на неформална среща с нашия доброволен консултант по кърмене във Видин Цветелина Йорданова. На срещата ще може да обмените опит, да зададете въпроси и получите полезна информация за всичко, което ви вълнува около кърменето.

❣️ Детски отдел на „Регионална библиотека „Михалаки Георгиев“, пл. „Бдинци“ 1

Facebook събитие тук

За контакт: Цветелина Йорданова (консултант по кърмене към НАПК) 0876 087 077

 

ВРАЦА

1 август, 11:00 часа

Заповядайте на среща с бременни и кърмещи майки, организирана от Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ в партньорство с Регионална библиотека – Враца по повод Световната седмица на кърменето, на която можете да зададете въпросите си, свързани с началото на кърменето, преодоляване на трудностите, кърменето на порасналото бебе, захранването и отбиването. Ще намерите отговори, подкрепа и информация от доброволните консултанти по кърмене във Враца.

Вход свободен!

❣️ Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца, ул. Петропавловска 43

Facebook събитие тук

За контакт: Мария Гусева (консултант по кърмене към НАПК) 0898 616 754

 

ГАБРОВО

4 август, 10:00 часа

По повод Световната седмица на кърменето Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ и Младежки  център – Габрово, с любезното домакинство на „Горски срещи на Градище”, Ви канят на среща, на която ще имате възможност да се срещнете с доброволен консултант по кърмене към НАПК за гр. Габрово. Ще обсъдим въпроси свързани с началото на кърменето и  преодоляване на трудности и често срещани проблеми.  Очакваме Ви  в местността Градище на 04.08.2024 г. от 10.00 часа.

Вход свободен!

Facebook събитие тук

❣️ Местност Градище

За контакт: Василена Пенкова (консултант по кърмене към НАПК) 0899 493 156

 

ЛОВЕЧ

14 август, 10:00 часа

Скъпи бременни и кърмещи майки от Ловеч, Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ организира специална среща за Вас по повод Световната седмица на кърменето, на която нашият доброволен консултант по кърмене Роси Николова ще е на Ваше разположение и ще можете за да споделите опита и тревогите си с кърменето, захранването и отбиването и да получите отговори на въпросите си. Тя ще Ви очаква на алея Башбунар (началото, вдясно).

 ❣️ Началото на Алея Башбунар

Facebook събитие тук

За контакт: Росица Николова (консултант по кърмене към НАПК) 0886 550 940

 

НОВИ ИСКЪР

4 август, 10:00 часа

Скъпи бъдещи и настоящи майки от Нови Искър, Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ организира събитие по повод Световната седмица на кърменето 2024. Заповядайте на неформална среща с нашия дългогодишен доброволен консултант по кърмене Людмила Здравкова. На срещата ще може да обмените опит, да зададете въпроси и получите полезна информация за всичко, което ви вълнува около кърменето.

Вход свободен!

❣️ Парти зала „Фъстъчко“, ул. „Искърско дефиле“ 139

Facebook събитие тук

За контакт: Людмила Здравкова (доброволен консултант по кърмене към НАПК) 0886 611 392

ПЛОВДИВ

2 август, 10:00 часа

Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ ви кани на неформална кърмаческа среща в Пловдив по повод Световната седмица на кърменето. Заповядайте на нашата среща за настоящи и бъдещи родители на 2 август, петък, от 10:00 ч. в парк „Студенец“. Там ще може да зададете своите въпроси, да споделите опит или притеснения с други майки и да получите консултация от доброволен консултант по кърмене към НАПК.

❣️ парк Студенец, кв. Кичука (ул. Здравец)

Facebook събитие тук

За контакт: Росица Николова (консултант по кърмене към НАПК) 0886 550 940

 

РУСЕ

Предстои представянето на информация за събитието в Русе.

 

СЕВЛИЕВО

2 август, 10:00 часа

Заповядайте на среща, организирана по повод Световната седмица на кърменето съвместно от Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ и Общностен център – Севлиево, на която можете да зададете своите въпроси на доброволен консултант по кърмене към НАПК. Ако сте бременна и планирате да кърмите или вече кърмите, на срещата ще получите информация как да стартирате успешно кърменето и как да се справяте с често срещани проблеми.
Вход свободен!

❣️ Общностен център – Севлиево, ул. „Гочо Москов“ 5

Facebook събитие тук

За контакт: Лора Кънева-Лубани (консултант по кърмене към НАПК) 0887 639 450

 

СОФИЯ

1 август, 14:00 часа

По повод Световната седмица на кърменето д-р Анета Попиванова, IBCLC, педиатър-неонатолог и председател на НАПК ще направи безплатна лекция за кърмещи майки на тема „Кърменето –  въпроси и отговори“.

❣️ Аудиторията на СБАЛАГ „Майчин дом“, ул. „Здраве“ 2

 

2 август, 11:00 часа

Един от дългогодишните консултанти по кърмене на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ очаква Вас, бременни и кърмещи майки, на кратка лекция на тема „Първи стъпки в кърменето“, на която ще Ви представи важните моменти, необходими за един успешен старт на кърменето и ще отговори на въпросите Ви.

В организирана томбола една от Вас ще има шанса да спечели книгата „Всичко за кърменето… или почти всичко, но практично“ на Христина Янева-Хедра, IBCLC.

В края на срещата ще има възможност за индивидуални консултации, на които са добре дошли и майки с малки и по-пораснали кърмачета.

Вход свободен!

❣️ Fox Book Café, ул. „Уилям Гладстон“32

Facebook събитие тук

За контакт: София Кандиларова (консултант по кърмене към НАПК) 0899 661 567

 

2 август, 13:30 часа

По повод Световната седмица на кърменето д-р Станислава Хитрова-Николова, дм, неонатолог, началник Интензивно отделение, Клиника по неонатология към СБАЛАГ „Майчин дом“, преминала през обучението за медицински специалисти на НАПК, ще направи лекция на тема „Кърма и кърмене в интензивно отделение“.

❣️ Аудиторията на СБАЛАГ „Майчин дом“, ул. „Здраве“ 2

 

5-7 август, 13:30-15:30 ч.

Консултации по проблеми на кърменето с -д-р Анета Попиванова, IBCLC, в консултативния кабинет по кърмене на СБАЛАГ „Майчин дом“.

❣️ ДКЦ „Майчин дом“, кабинет 173,  ул. „Здраве“ 2

 

9 август, 9:00 часа

Каним ви на неформална среща на открито, подходяща за бременни и кърмещи майки с малки и по-пораснали кърмачета, на която наши консултанти по кърмене ще може да отговорят на въпросите Ви, свързани с началото на кърменето, преодоляване на трудностите, кърменето на порасналото бебе, захранването и отбиването. Ще ви очакваме в София Тех Парк на поляната между сградата на Bosch (лаборатории) и сградата инкубатор.

❣️ София Тех Парк (поляната между сградата на Bosch (лаборатории) и сградата инкубатор) – https://maps.app.goo.gl/YEtkVuwnaCL9S8Nd9

Facebook събитие тук

За контакт: Петя Лозанова (консултант по кърмене към НАПК) 0886 313 544

 

СТАМБОЛИЙСКИ

8 август, 18:00 часа

Заповядайте на неформална кърмаческа среща в град Стамболийски с консултант от Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“, която ще се проведе по повод Световната седмица на кърменето с любезното домакинство на група общински съветници от Община Стамболийски – Константин Смиленов, Иван Ангелов, Костадин Аврамов и Емил Милошев. Ако сте настоящи и бъдещи родители, сте добре дошли  на 8 август, четвъртък, от 18:00 ч. в Еко парк. Там по много забавен и интересен начин доброволният консултант по кърмене към НАПК Росица Николова ще Ви разкаже какво Ви очаква в началото на кърменето и как да се справите с най-често срещаните проблеми по-нататък. Ще имате възможност да задавате въпросите си и да споделите тревогите си.

❣️ Еко Парк, пейките зад детския център

Facebook събитие тук

За контакт: Росица Николова (консултант по кърмене към НАПК) 0886 550 940

 

СТАРА ЗАГОРА

4 август, 10:00 часа

Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ ви кани на неформална кърмаческа среща в Стара Загора по повод Световната седмица на кърменето. Заповядайте на нашата среща за настоящи и бъдещи родители на 4 август, неделя, от 10:00 ч. на Беседката на Античния форум. Там ще може да зададете своите въпроси, да споделите опит или притеснения с други майки и да получите консултация от доброволните консултанти по кърмене към НАПК.

Поканете баби, татковци, бременни приятелки!

❣️ Античен форум „Августа Траяна“

Facebook събитие тук

За контакт: Ирена Иванова (консултант по кърмене към НАПК), тел. 0898 440 013
Златина Желева (консултант по кърмене към НАПК), тел. 0897 02 55 51

 

ТРОЯН

13 август, 10:00 часа

Скъпи бременни и кърмещи майки от Троян, Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ организира специална среща за Вас по повод Световната седмица на кърменето, на която нашият доброволен консултант по кърмене Роси Николова ще е на Ваше разположение и ще можете за да споделите опита и тревогите си с кърменето, захранването и отбиването и да получите отговори на въпросите си. Тя ще Ви очаква в непринудената обстановка на кафе „Макиато“.

❣️ Кафе „Макиато“, пл. „Възраждане“ 1

Facebook събитие тук

За контакт: Росица Николова (консултант по кърмене към НАПК) 0886 550 940

 

„Да преодолеем препятствията – подкрепа за кърмене за всички“

$
0
0

От 1 до 7 август за 32-ри път светът обръща поглед към темата за кърменето. Тазгодишното мото на Световната седмица на кърменето е „Да преодолеем препятствията – подкрепа за кърмене за всички“. Кампанията си поставя за цел да насочи вниманието към майките в различни трудни

ситуации и към необходимостта за тях да се предоставя допълнителна подкрепа за кърменето, за да се намалят съществуващите социални неравенства. Майките, които се нуждаят от повече подкрепа, са обикновено

❣️ живеещи в отдалечени райони с по-малко възможности за достъп до подходящи услуги;

❣️ с по-ниско образование или в икономически неизгодно положение;

❣️ с недоносени или болни бебета или самите те с физически или психически заболявания и увреждания;

❣️ принудени да се върнат на работа скоро след раждането, а там нямат благоприятстващи кърменето условия на труд;

❣️ живеещи в имиграция, в чужда културна среда, без право на адекватни здравни услуги;

❣️  в условия на природно бедствие или война.

Има още много социални, икономически и обществени фактори, които поставят кърмещите майки в ситуации на неравнопоставеност.

За да бъдат подкрепени кърмещите жени и техните семейства и за да може социалната неравнопоставеност да бъде намалена, е необходимо:

 да има национални политики за защита, подкрепа и насърчаване на кърменето, включително свързани с осигуряване на подходящи услуги за майки в уязвимо положение (здравно неосигурени, имигранти и др.) и с подобряване на работните условия и среда;

да се осигуряват системни инвестиции за тяхното изпълнение;

да се осъвременят болничните практики в подкрепа на кърменето (ранен първи контакт с бебето, съвместно настаняване на майка и бебе, кенгуру-грижа за недоносени и болни бебета, подпомагане и обучение на майките в първите дни и др.);

да се актуализират програмите за академично и продължаващо обучение на медицинския персонал;

да се осигурява продължаваща подкрепа на майките както в рамките на здравните услуги, така и чрез свързване с групи за взаимопомощ и други услуги в общността;

да се създадат достатъчно банки за кърма, които да посрещат нуждите на болните и недоносени бебета;

да се подкрепя създаването и функционирането на групите за взаимопомощ в общността;

да се работи с бащите и разширените семейства за разясняване на тяхната безценна роля в подкрепа на кърмещата майка.

Кампанията „Световна седмица на кърменето” се организира от Световния алианс за подкрепа на кърменето (The World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) – мрежа от лица и организации, които работят за защита, подкрепа и насърчаване на кърменето (СЗО, УНИЦЕФ, Международната конфедерация на акушерките, Международната организация на труда, неправителствени организации в подкрепа на кърменето и др.). Програмният документ на кампанията, в който са очертани ключовите проблеми в контекста на тазгодишната тема и са дадени предложения за решения, можете да видите преведен на български тук.

Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ традиционно организира събития в подкрепа на кърменето за настоящи и бъдещи родители през Световната седмица на кърменето. Тук можете да намерите програмата ни.

Започва нов курс по кърмене за специалисти 2024/2025

$
0
0

С удоволствие ви каним да се включите в  предстоящото обучение по кърмене за специалисти, които ще се проведат в София в периода октомври 2024 – май 2025 г.

Кой може да се кандидатира за обучение?

Медицински лица и специалисти от свързани професии, като:

  1. Акушерки
  2. Лекари
  3. Медицински сестри
  4. Стоматолози
  5. Психолози
  6. Логопеди
  7. Социални работници и др.

Обученията ще ви дадат възможност:

√ да придобиете основни знания и умения за кърменето, които не са застъпени в образователната ви подготовка
√ да усъвършенствате уменията си за общуване и консултиране
√ да помагате на майките и бебетата да започнат кърменето по най-добрия начин и да преодолеят трудностите в кърмаческия период

С предимство ще се ползват както работещите в родилно отделение, женска и детска консултация, така и кандидати от населени места, където няма преминали обучение по кърмене медицински специалисти и специалисти от свързани професии.

ВАЖНО: Обучението е базово и макар значително да разширява знанията и уменията за подкрепа на кърменето и възможност за прилагането им в основната професия на специалиста, не дава правоспособност за професионална практика като консултант по лактация. При желание специалистът може да продължи да задълбочава познанията си в тази област и да премине международен сертификационен изпит към IBLCE – International Board of Lactation Consultant Examiners. Нашият курс дава част от изискуемия хорариум подготовка за явяване на международния сертификационен изпит.

Как се провежда обучението?

Обучението изисква присъствие на 7 занятия, провеждани веднъж месечно в едни ден от уикенда, целодневно.

Курсът е с обща продължителност 45 академични часа. Поради обема на разглеждания материал е необходимо присъствие на минимум 6 от лекциите – при повече от едно отсъствие няма да имате възможност да се явите на финалния изпит.

Допълнително ще бъдете информирани за график за датите.

Какво включва обучението?

1. Основи на кърменето

* Анатомия и физиология на гърдата и кърменето.
* Състав и функция на кърмата.
* Начало на кърменето – ранен контакт. Поставяне на бебето на гърда. Засукване.
* Кърмене през първата седмица след раждането.
* Проблеми от страна на бебето.
* Проблеми от страна на майката.
* Кърмене след първата седмица от раждането на бебето.
* Новородени с ниско тегло. Кърмене и хранене на недоносеното дете.
* Специфични ситуации – кърмене на близнаци и многознаци, деца със специални нужди.
* Медикаменти, кърма и кърмене.
* Захранване и отбиване.
* Политика и кърмене. Международен кодекс за разпространение на заместители на майчина кърма.

2. Умения за ефективно общуване и поднасяне на информация

Необходимо и задължително условие е също така участието в извънлекционните форми на обучение (домашни работи), които се изпълняват във времето между отделните лекции и се изпращат по електронен път. За успешно приключване на обучението и допускане до изпит е необходимо да са изпълнени минимум 50% от извънлекционните задачи.

Кой води обучението?

❣️ Д-р Анета Попиванова, IBCLC*, педиатър-неонатолог в СБАЛАГ „Майчин дом“, София, ръководител на обучителния екип

❣️ Христина Янева – Хедра, IBCLC, лекарски асистент, автор на книгата „Всичко за кърменето… или почти всичко, но практично“

❣️ Марияна Енева, IBCLC, клиничен магистър-фармацевт в МБАЛ „Надежда“, София, водещ на модула за съвместимост на медикаменти и кърмене

❣️ София Кандиларова-Георгиева, клиничен и консултативен психолог, главен експерт в Национален център по обществено здраве и анализи, водещ на модула за ефективно общуване и консултативни умения

 

Какви са условията за успешно завършване на обучението?

√ Присъствие на поне 6 от лекциите (имате право само на едно отсъствие)
√ Изпълнение на поне 50% от онлайн-задачите
√ Писмен изпит

При успешно положен изпит специалистът получава удостоверение за успешно завършен курс по кърмене към Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“.

Как можете да кандидатствате за обучението?

Ако имате интерес за включване в обучението, пишете на podkrepa.za.karmene@gmail.com. Ще ви бъде изпратен формуляр за кандидатстване. Изпратете попълнения въпросник не по-късно от 22 септември 2024 г.

Ако имате въпроси, обърнете се към София Кандиларова на телефон 0899661567.

_____________

* IBCLC (International Board Certified Breastfeeding Lactation Consultant) е световният златен стандарт в подкрепата на кърменето. Това е медицински специалист, специализиран в клиничния мениджмънт на кърменето и лактацията. IBCLC са сертифицирани от Международния съвет за изпитване и оценяване на консултантите по лактация (the International Board of Lactation Consultant Examiners®) под ръководството на Националната комисия за сертифициращи агенции на САЩ (U.S. National Commission for Certifying Agencies). IBCLC работят в различни здравни заведения, включително болници, педиатрични кабинети, обществени здравни клиники и частни практики, в които грижите се предоставят в дома или в кабинета на консултанта в общността.

Покана за Общо събрание на членовете на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“

Позиция на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ относно правото на самостоятелна акушерска практика

$
0
0
Снимка: Tamilles Esposito, www.pexels.com

Снимка: Tamilles Esposito, www.pexels.com

Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ заявява категоричната си подкрепа за усилията на българските акушерки да упражняват професията си самостоятелно и отговорно,в рамките на своите законови правомощия и професионални компетенции.

Като организация с над 15-годишен опит в подкрепата на кърмещи майки и в работата на терен с хиляди семейства годишно, сме преки свидетели на ключовата роля, която акушерките играят – не само в подготовката за раждане, но и в установяването и поддържането на кърменето, както и в емоционалната и физическа адаптация на жената към майчинството.
Ние вярваме, че:
✅ Акушерките имат уникална експертиза в грижата за здравето на жените по време на бременността, раждането и следродилния период.
✅  Подкрепата за кърмене е неразделна част от акушерската грижа, а непрекъснатата и персонализирана подкрепа повишава значително успеваемостта и продължителността на кърменето.
✅  Жените трябва да имат достъп до акушерки, които работят в условия на професионална автономия, но и в тясна координация с останалите специалисти в здравната система.
Ние подкрепяме създаването на условия за лицензирана самостоятелна практика на акушерките, както това вече е установена практика в редица европейски държави (напр. Нидерландия, Германия, Словения), при спазване на професионални стандарти, подходяща допълнителна подготовка и изисквания за отчетност.
Смятаме, че такава промяна:
✅  ще подобри достъпа на жените до качествена, навременна и уважителна грижа;
✅  ще подкрепи кърменето като обществено значим здравен приоритет;
✅  ще намали ненужните медицински интервенции;
✅  ще повиши удовлетвореността на майките и ще даде възможност за по-добри здравни резултати както за жените, така и за техните деца.
Вярваме, че професионалната автономия не е заплаха, а възможност – за по-добра, по-човешка и по-устойчива здравна система. В този дух заставаме до всички акушерки в техните усилия за професионално признание, адекватно регламентиране на труда им и зачитане на правата им на практика.

Viewing all 115 articles
Browse latest View live