Quantcast
Channel: Национална асоциация "Подкрепа за кърмене"
Viewing all 115 articles
Browse latest View live

Нов мобилен оператор обслужва Националния телефон на „Подкрепа за кърмене“

$
0
0

Национална асоциация „Подркрепа за кърмене“ се стреми да бъде винаги близо до вас, нашите приятели. За да можем да помагаме на още повече майки и бебета, сключихме договор с нов мобилен оператор, който обслужва Националния телефон за помощ и подкрепа за кърмене. Номерът 0896 418 488 остава непроменен, но вече към М-Тел. Номерът обслужва 3 сим карти, което ще улесни работата на доброволните консултанти по кърмене. Във връзка с преминаването към новия оператор е възможно утре, четвъртък (10 май) и петък (11 май) да имате затруднения при свързването с дежурния консултант. При проблеми можете да използвате и другите възможности да се свържете с нас:

- като позвъните на консултант от вашия град/район, чийто координати ще намерите на страницата Консултанти

- по имейл, чрез формата за контакти в сайта Задай въпрос

- на Skype профил podkrepa.za.karmene

- на познатото ви място във Фейсбук – стената на страницата на НАПК.


Първо по рода си 24-часово излъчване на „Гърдата е най-доброто“

$
0
0

За първи път по локалната кабелна телевизия на варненската болница СБАГАЛ „Проф Д-р Димитър Стаматов” бе осигурено 24 часово излъчване на известния филм за кърменето „Гърдата е най-доброто”. По повод на това събитие на 17.05.2012г. болницата бе посетена  от норвежкия посланик – нейно превъзходителство Туве Скарстейн.

Идеята е на варненския клон на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене” – Сдружение „Цветно бъдеще” и е подкрепена от Медицински университет-Варна и Фондация „Карин дом”. Техническото осъществяване е на специалисти от фирма „Табакком”.

Филмът „Гърдата е най-доброто” е създаден от норвежката лекарка Д-р Гру Нюландер (наричана в световната литература „гуру” или „икона” на кърменето) и е преведен до момента на 50 езика. Използва се от бременни, кърмещи майки и медици в цял свят като настолен справочник и вдъхновение. Счита се, че това е един от най-подробните филми за кърмене в световен план. Ползва се в много страни с цел реализиране и насърчаване прилагането на програмата на СЗО / УНИЦЕФ „Десет стъпки към успешно кърмене“.

Втори юни –каним ви на среща в София за Деня на детето! Рисунки по бременни коремчета, забавления за деца и за големи

$
0
0

Почти всеки от нас, докато се е наслаждавал на последните страници на „Пипи Дългото чорапче”, е искал да пийне от чудодейните хапченца, които ще му помогнат да остане завинаги дете, и си е обещавал заедно с Пипи, Томи и Аника никога да не порасне.

Момичета и момчета, дегизирани като майки и татковци, ние от Националната асоциация „Подкрепа за кърмене” ви предлагаме да се върнем отново в детството поне за ден и заедно да отбележим Деня на детето, като на 2 юни (събота), от 10 ч. в Южния парк (при Гълъбите), сътворим един прекрасен празник.

Заповядайте с малките или порасналите си кърмачета, за да се включим в щури детски игри и забавления. Специално внимание ще отделим на бременните, чиито коремчета ще се превърнат в бодиарт произведения с помощта на професионални художници, а защо не и на татковците и по-големите дечица. За целта сме осигурили безвредни боички. Всички останали могат да покажат своите умения на асфалта, с тебешир с ръка.

1. Ще заснемем творбите и ще ги публикуваме на нашата фейсбук страница!

2. За заснемането на творбите сме поканили специално Калина Арсова.

3. Медийните ни партньори „Първите седем” ще раздават специални подаръци за всички, а снимките на вашите рисунки ще бъдат публикувани на сайта и на страниците на списанието. Една от тях ще краси и корицата на юлският му брой!

4. Който желае, ще може да се възползва от възможността да сподели съмнения, притеснения или успехи с консултант по кърмене.

Очакваме ви на 2 юни (събота), в Южен парк – при Гълъбите (скулптурата, която се намира на централната алея, когато идвате от входа на „Витошка“)!

Снимки от миналогодишния ни празник можете да видите тук.
-

Медийни партньори:

Пролетна работилница за умотворения – наградените

$
0
0

Пролетната работилница за умотворения на НАПК се проведе между 19.02 – 24.05.2012 г.

Участие взеха 39 жени и един мъж – общо 40 души. 10 от тях изпратиха картички, а 9 – литературни творби на тема „Майчинство и кърмене”.

И така, жребият определи подаръците да отидат при:

  1. Лора Христова – получава – Комплект от 45 цвята фино мерино, 250 грама. – предоставен от „Фелт”. Лора ни изпрати мартеничка „Мама и бебе”.
  2. Христина Ячкова – получава – Комплект фабрично пресован филц – 17 квадрата с размери 15/15см – предоставен от „Фелт”. Христина ни показа как лесно можем да направим кукли от пластмасова бутилка и стари чорапи; също ни изпрарти снимки на цветя – брошки и фиби от филц, изработени от нея.
  3. Олга Иванова – Комплект за иглонабиване – включва щайга, подложка, 20 грама бяло мерино, 30 грама различни цветове вълна и 2 специални игли - предоставен от „Фелт”. Олга ни сподели много и различни произведения, а в албума на Работилницата включихме нейните идеи за справяне със злоядковци.
  4. Bo, която откликна на Предизвикателството на НАПК и Картичкофурии и ни изпрати картичка на тема „Майчинство , получава комплект за квилинг.
  5. Петър Чемпилски, който ни изпрати литературна творба, ще може да пазарува от онлайн магазина на „Мататама” /продукти на стойност 35 лева/

НАПК реши да даде и една специална награда за умотворение:

  1. Неда Грамадска, която ни изпрати 7 карикатури по темите „Кърмене” и „Майчинство”,  получава слинг – шал от органичен памук, предоставен от „Шушулка”.

Творбите на всички участници в „Хей ръчички, хей ги две – мама може най-добре!“ можете да видите в галерията на фейсбук страницата на НАПК.

Литературните произведения са Бележки, във фейсбук страницата на НАПК.

Ето и снимки на победителите:

Завърши шестото обучение за консултанти по кърмене и медицински лица

$
0
0

Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ организира за шести пореден път обучение за доброволни консултанти по кърмене и медицински лица.

То се проведе в София в периода септември 2011 – май 2012 г. В тазгодишното обучение взеха участие 34 майки-доброволки и 27 медицински лица – акушерки и педиатри, които желаят да придобият съвременни и задълбочени знания в областта на кърменето.

Освен традиционните ни лектори д-р Анета Попиванова и Христина Янева-Хедра, в обучителната програма се включиха и доброволни консултанти по кърмене, които наред с доброволческата си дейност са специалисти от различни области с тесен интерес към кърменето, отглеждането на деца и комуникацията.

Логопедът Светлана Картунова представи развитието на хранителни механизми и поведението при нарушения в тези механизми; Силвия Андреева, с дългогодишен опит в управлението и провеждането на обучения в областта на комуникациите, проведе тренингите по умения за общуване, а магистър-фармацевт Марияна Енева представи трудностите в използването и начините за подбор на медикаменти за кърмещата майка.

Обучението се състоя с активната подкрепа на болница „Щерев“, които любезно предоставиха зала за провеждане на обучението на медицинските лица.

Лекциите на майките-доброволки преминаха в чудесната обстановка и обслужване на конферентен център Венус.

Всяко обучение има своите звездни и любопитни моменти. През тази година традиционните ни лектори – д-р Анета Попиванова и Христина Янева-Хедра, заедно с опитните дългогодишни консултанти Мария Масларова и Ася Иванова – в хода на обучението получиха новината, че са получили титлата сертифицирани от международен борд консултанти по кърмене IBCLC – най-високата степен на специализация в областта на кърменето.

По време на обучението и този път не липсваше щастливо събитие: семейството на бъдещата консултантка Рада се сдоби вместо с очакваното трето момченце, с момиченце-изненада. Това не я спря да присъства на заключителната лекция от курса само 3 седмици по-късно с очарователната си дъщеричка, която, то се разбира от само себе си, е кърмаче-професионалист.

Бъдещите консултантки и обучаващите се медицински лица ще увеличат прираста на населението с общо 5 бебета, които се проявиха като старателни ученици и не пропуснаха лекция заедно с майките си. Убедени сме, че след раждането ще демонстрират завидните знания и умения за кърмене, с които се сдобиха на обучението.

И така, краят на учебните занимания е факт, датите за изпит са 2 и 30 юни – пожелаваме блестящо представяне на всички кандидат-консултанти! Скоро след това издържалите изпита ще получат сертификатите си, което ще увеличи редиците на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“. Освен нови консултанти и нови идеи за настоящата и бъдещата ни работа, това означава нови кърмени бебета и нова подкрепа за майките!

Снимки от обучението за медицински лица можете да видите тук:

Биологична поза: Засукване, водено от бебето

$
0
0

Когато очаквате първото си бебе и мислите за първото кърмене, със сигурност се питате „дали ще се справя“, „дали ще запомня всичко, което съм чела“, „дали ще се получи лесно или ще е борба“. На курсовете за родители и на лекциите за кърмене обясненията са много подробни, в много стъпки. И има толкова много неща, които трябва да помните – как да е разположено бебето, къде да е зърното, къде да са му ръцете, как трябва да си отвори устата… Звучи доста сложно, нали?

И в тези първи моменти, в които вашето дете най-сетне е в ръцете ви и трябва да го сложите на гърда, изведнъж установявате, че умът ви е напълно празен и не можете да си спомните абсолютно нищо от това, което уж бяхте запомнила толкова старателно.

Бебето ви е съвсем различно, държи се съвсем различно от всички други бебета, които сте виждала и гърдите ви явно също са някак по-различни от тези на всички останали, защото нищо не се получава както сте очаквала.

Чувала сте, че бебетата знаят сами какво да правят и как да стигнат до гърдата след раждането – но този „златен момент“ отдавна вече е отминал (ако въобще се е случил). Като гледате как се държи бебето в момента, май и то също като вас изобщо не знае какво да прави. Ръцете му пречат и застават точно върху зърното, главата му се бута в гърдата и се клати като на костенурче, тялото му се извива и шава, а като се опитате да го привлечете по-близо до гърдата, се изпъва назад и започва да пищи. И… на вас също ви идва да се разплачете вече.

Как да си помогнете?

Кърменето не е инстинкт за вас като майка – то е умение, което се очаква да научите като всяко друго нещо, с което сте се захващала (плетене, каране на колело, готвене…). Нормално е в началото да не се получава идеално, дори да се опитвате старателно да следвате всички обяснения.

Вашето бебе обаче се ражда с вродено знание за това какво да прави и с инстинктивно поведение, които му позволяват да стига самичко до гърдата, дори вие изобщо да не знаете какво да направите. Затова – оставете го да ви води и разчитайте на него. Единственото, което се иска от вас, е да имате търпение!

Вие вече знаете как вашето бебе се успокоява най-бързо, нали – като го гушнете да легне между гърдите ви и му говорите и го галите по гръбчето. Започнете от тук – останалото ще се случи от само себе си.

Как бебето засуква самичко

В ролите – мама Яна и бебе Калина, 8 дни
Снимки – Елеонора Арнаудова 

Всъщност не е трудно и даже е приятно просто да се отпуснете полулегнала назад, облегната върху възглавници и да прегръщате топлото разсъблечено бебе между гърдите си, нали.

На бебето му е много хубаво да го прегръщате така – това го успокоява и му помага да се концентрира. Полегналото положение на вашето тяло позволява гравитацията да упражнява положителна сила върху вас – тя притегля тялото на бебето върху вашето. Между вас и детето няма нищо. То се чувства спокойно – и тялото му е добре поддържано върху вас. Прекрасно!

Бебето е гладно и скоро ще започне да ви го показва, като смуче ръчичките си с все по-нарастващо ожесточение. Това е нормално – не е нужно да го прекъсвате или да го „водите“ към гърдата. То самичко бързо ще установи, че ръчичките не пускат мляко – и ще започне да търси.

С отворена устичка и разперени ръчички детето търси и „суче“ по кожата между гърдите ви. Главичката му се повдига за кратко, върти се ту на едната, ту на другата страна и бебето издава тихи хленчещи звуци, докато търси.

Може би ви изглежда, че не знае какво да прави и накъде да тръгне? Напротив – всичките му движения са съвсем целенасочени! Ръчичките му търсят и сигурно вече са успели няколко пъти да сграбчат – не особено нежно! – зърното ви.

И изведнъж виждате как бебето с решително движение се „хвърля“ към едната ви гърда! (не непременно тази, от която „му е ред“ да суче!).

Точността му вероятно не е перфектна… и може да пропусне целта.

Може и малко да поплаче… цялата работа е трудна, а млякото е близо, но все още недостижимо…

Сега не е време да се отчайвате, нито да мислите, че бебето се мъчи – с галене по гръбчето и главичката, говорене и нежно окуражаване то бързо се успокоява.

Цялата бузка на детето е опряна в гърдата и му мирише много апетитно на мляко, така че съвсем скоро то започва много по-решително да се опитва да засуче.

Главичката му се повдига в търсене на зърното – не е нужно да го насочвате, само го подкрепяйте лекичко. Не е ли изумително колко добре може да държи и да контролира главичката си вашето дете, дори когато е съвсем, съвсем мъничко!

Бебето вече е съвсем готово – устните му са почти до целта. Свитата в юмруче ръчичка оформя и бута зърното към устата му!

То даже издава езиче и ближе зърното!

Оттук е само една стъпка до успеха…

… и бебето изведнъж прави последната крачка! Е, може би не съвсем перфектно!

Но само след няколко секунди се намества. Ето, сега вече е идеално!

Всъщност мога и на другата страна, ако малко ми помогнеш, мамо!

Остава само да се наслаждавате!

Програма за Световната седмица на кърменето 2012

$
0
0

_

От 1 до 7 август за 20-ти пореден път в 120 страни по света ще бъде отбелязана Световната седмица на кърменето 2012.

Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ организира и участва в събития за ССК 2012 в следните градове:

-

Бургас

1 август, сряда, от 10.45ч. - семинар по повод Световната седмица на кърменето в Младежкия дом.
За контакт: Мариана Тенева – 0889 889 802

5 август, неделя, от 17ч. – отбелязване на Световната седмица на кърменето – неформална среща на майки в Морската градина, на пейките срещу Летния театър.
За контакт: Мариана Тенева – 0889 889 802

7 август, вторник, от 14ч. - семинар за акушерки на тема  „Медицински аспекти на кърменето – проблеми и решения“ Залата на Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ Ул.“Булаир“№10.
Лектор: д-р Ружа Панчева, д.м., педиатър, консултант по кърмене към НАПК.
Координатор: Светлина Николова - 0879 333 273

Варна

2 август, четвъртък, от 14ч. във Втора аудитория на Медицински университет Варна,  семинар за акушерки на тема  „Медицински аспекти на кърменето – проблеми и решения“.
Лектор: д-р Ружа Панчева, д.м., педиатър, консултант по кърмене към НАПК.
Координатор: Недка Христова Тел: 0887399821

2 август, четвъртък, от 10ч. – среща-дискусия „Кърменето – въпроси и решения” в Морската градина (под пантеона).
За контакт: Дияна Петрова – 0887 202 642

3 август, петък, от 17.30ч. – лекция на тема „Преодоляване на най-често срещаните трудности при кърмене” в АГ болница, конферентна зала.
За контакт: д-р Ружа Панчева – 0899 659 873

7 август, вторник, от 10.30ч.  – отбелязване на Световната седмица на кърменето, в Capella play в МОЛ Варна.

Велико Търново

8 август (сряда) от 14.30 ч. - семинар за акушерки на тема  „Медицински аспекти на кърменето – проблеми и решения“ в Център за родители Happy Mums, ул. Марно поле № 23, ет. 5. Лектор: д-р Анета Попиванова, педиатър, неонатолог, председател на НАПК, IBCLC.
Координатор: Антоанета Калушкова – 0878 704 781, emaill: t_kalushkova@abv.bg

Пазарджик

2 август, четвъртък, от 18.30ч. – прожекция на филма „Гърдата е най-доброто“ в детски парти център „Бонбон“
За контакт: Нели Манчева – 0886 974 576

4 август, събота, от 18.30ч. - парти по случай Световната седмица на кърменето в парк „Острова“.
За контакт: Нели Манчева – 0886 974 576

5 август, неделя - посещение на консултанти от Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ при родилките в МБАЛ „Здраве“.
За контакт: Нели Манчева – 0886 974 576

Плевен

2 август, четвъртък, от 10ч. – Рожден ден „Две години „Подкрепа за кърмене” в Плевен” в Градската градина (до оркестрината).
За контакт: Десислава Бетова – 0884 224 588

Пловдив

1 август, сряда, от 18.00 ч. - семинар за акушерки на тема  „Медицински аспекти на кърменето – проблеми и решения“ в Болница Селена.
д-р Анета Попиванова, неонатолог, председател на НАПК, IBCLC
Координатори: Динка Негалова, emaill: dinkanegalova@abv.bg и Благовеста Костова – 0887 025 102, emal: ibur@abv.bg

София

2 август, четвъртък, от 18.30 - среща-лекция „Основи на кърменето“ в Арт Йога студио Янтра, ул. Незабравка 33, ет.1.
Водещ: Елена Кръстева, сдружение „Естествено“, консултант по кърмене към НАПК

3 август, петък, от 14.30 ч.  - семинар за акушерки на тема  „Медицински аспекти на кърменето – проблеми и решения“ в Зала БАПЗГ на ул. Казбек №62 – срещу магазин Джъмбо.
Лектор: д-р Анета Попиванова, неонатолог, председател на НАПК, IBCLC.
Координатор: Емилия Казълова –  0887 613 231, email: emilia.aztito@gmail.com

5 август, неделя, от 17ч. – отбелязване на Световната седмица на кърменето в Център за деца и родители МАТАТАМА, ул. ”Княз Борис I” 44, вх. Б, ет. 1
За контакт: Анета Калчева – 0887 556 858

6 август, понеделник, от 18 ч. – среща-дискусия на тема „Кърменето в България – традиция и тенденции“ и прожекция на филма „Гърдата е най-доброто“ в Центъра за книги и здраве „Кибеа“, София, ул. „Д-р Г. Вълкович“ №2 А (пряка на ул. „Ангел Кънчев“).
Лектор: д-р Анета Попиванова, неонатолог, председател на НАПК, IBCLC

Силистра

3 август, неделя, 9.30ч. – прожекция на филма „Гърдата е най-доброто“ неформална среща-дискусия „Кърменето – въпроси и решения” представяне на новите консултанти за региона. Място на провеждане: Залата на Регионална Библиотека „Партений Павлович“, първи етаж

Хасково

31 юли, вторник, от 10ч. – отбелязване на Световната седмица на кърменето в кафе „Карамел”, бул. „Раковски”.
За контакт: Силвия Трендафилова – 0878 927 209

Кърджали

3 август, петък, от 10ч. - „Две години Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ в града“ - рожден ден и отбелязване на Световната седмица на кърменето на адрес: ул. „Дойран“ 10 (на гърба на старата ДСК, срещу Кутянов строй).
За контакт: Ралица Габерова - 0886 962 077

Подробности относно програмата на семинарите по градове за акушерки, организирани от Алианс на българските акушерки (АБА), можете да намерите тук.

Семинари по кърмене за акушерки в рамките на ССК 2012

$
0
0

____

_

Алиансът на българските акушерки (АБА), с дейната помощ на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ (НАПК), организира практическо обучение за акушерки в 5 различни градове в страната, в рамките на Световната седмица на кърменето 2012.

Водещи на семинарите ще бъдат обичаните лектори от нашите обучения – д-р Анета Попиванова, неонатолог, председател на НАПК, IBCLC и д-р Ружа Панчева, гастроентеролог, консултант по кърмене към НАПК.

Темата на семинарите е „Медицински аспекти на кърменето – проблеми и решения“.

Обучението ще се състои в следните градове: Бургас, Варна, Велико Търново, София и Пловдив.
_

Програма

Бургас

7 август (вторник) от 14.00 ч. в Залата на Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ Ул.“Булаир“№10
Координатор: Светлина Николова тел. 0879333273

Варна

2 август (четвъртък) от 14-17.00 ч. във Втора аудитория на Медицински университет Варна
Координатор: Недка Христова Тел: 0887399821

Велико Търново

8 август (сряда) от 14.30 ч. в Център за родители Happy Mums, ул. Марно поле № 23, ет. 5
Координатор: Антоанета Калушкова, тел: 0878 704 781, emaill: t_kalushkova@abv.bg

Пловдив

1 август (сряда) от 18.00 ч. в Болница Селена
Координатори: Динка Негалова, emaill: dinkanegalova@abv.bg и Благовеста Костова, тел: 0887025102, emal: ibur@abv.bg

София

3 август (петък) от 14.30 ч. в Зала БАПЗГ на ул. Казбек №62 – срещу магазин Джъмбо
Координатор: Емилия Казълова, тел: 0887613231, email: emilia.aztito@gmail.com

За повече информация и за да заявите участие потърсете координаторите във Вашият град.

Вход – 5,00 лв.

За членове на АБА участието е безплатно.

___

Пълната програма със събития на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ по случай Световната седмица на кърменето 2012 можете да видите тук.


„Защо да кърмя?“

$
0
0

Откровено от Христина Янева – Хедра

фотография: Елеонора Арнаудова

-

Истината е, че освен общоприетите положителни страни на кърменето, подхождам и леко егоистично. Просто обожавам да кърмя детето си. Близостта, която се създава помежду ни по време на кърмене, ме прави много щастлива и не искам да се лиша от това усещане. Няма да се откажа. Трябва и ще се получат нещата при мен!  

Надежда, майка на 2-месечно момиченце, която кърми и дохранва заради редица проблеми.

Майката на Ники дойде при мен в последните седмици от бременността си по препоръка от приятелки, за да си поговорим как да положи успешно начало на кърменето. Първите й думи бяха „Аз мисля, че кърменето няма да ми е приятно – знам, че е важно за детето (и за мъжа ми), затова се съгласих да се видя с вас. Ще си го кажа направо – ще се постарая за няколко месеца, обаче като цяло не ми допада”.

Седмица след раждането на бебето тя ми се обади, за да ми каже, че има проблеми. Малко се притеснявах какви ще са чувствата й и дали разумните причини, заради които беше решила да кърми ще са й достатъчни, за да преодолее болките и трудностите. Когато се видяхме обаче, опасенията ми се стопиха моментално – по време на кърменето тя беше по-заета да ми разказва колко е красив и чудесен сина й, отколкото кога и точно как усеща болките в разранените си зърна.

Опитвам се да се сетя дали някога към чувала въпроса защо да кърмя, зададен от майка – и нито едно лице или писмо не ми идва наум. Чувала съм всякакви други опасения – не мисля, че кърменето ще ми е приятно; смятам, че това не е за мен; може да пробвам, но няма да страдам, ако не ми се получи. Но никой никога не ме е питал защо всъщност да кърми.

И това е нормално – също както никой не пита защо всъщност трябва да се влюбва. Кърменето, както и влюбването, не е нещо, което „трябва” да се направи – „трябва” предполага мислене и причини, убеждаване от страна на разума. Понякога те може да свършат работа, за да преодолееш вътрешните си противоречиви емоции и да си дадеш шанс да започнеш или да продължиш въпреки трудностите. Но ако погледнеш в ретроспекция, не точно разумът е това, което дава отговора на въпроса защо кърмиш.

Когато хвърлиш поглед назад, първите седмици обикновено са тъмна мъгла от дискомфорт, болки и притеснения. Вместо прекрасното време за общуване, в което галиш пухкавата главичка на гърдите си, а бебето се взира в очите ти с нямо обожание, реалността по-скоро ти поднася измъчена йогийска поза, в която ти, плувнала в пот, се опитваш някак да наместиш детето и ръцете му по такъв начин, че да може да стигне до гърдата и евентуално да засуче… някак, знам, че не е перфектно, но моля ти се, Боже, нека да захапе както и да е, за да може този вой да спре поне за малко.

Всъщност, може би някъде там, в последните минути, когато малкото чудо вече спи, обгърнало с ръчички гърдата и поразхлабило акуловата си челюст, се промъква едно такова усещане, странно приличащо на дълбоко удовлетворение и желание просто да останеш така и да се наслаждаваш… стига само да можеше да си позволиш да го усетиш сред вече нахлуващите притеснения покрай дългия, емоционално и физически изтощителен процес, наречен „ Как-да-отделим-бебето-от-гърдата-без-да-го-събудим”

Но някой незнаен ден неусетно идва и този момент, в който наистина имаш времето – в който галиш пухкави пръстчета, а бебето ти се смее насреща с уста, пълна с мляко. Тогава вече знаеш защо всъщност кърмиш, макар да не можеш да го облечеш в думи.

Не защото бебето ти е умно (с тази майка и без кърменето щеше да е такова, съмнява ли се някой) и не защото можеш с гордост да носиш розовата панделка „От любов към живота”, понеже активно профилактираш риска си от рак на гърдата – съвсем не. Знаеш, че продължаваш да кърмиш и тогава, когато бебето ти напук на всяка статистика е в болницата с бронхиолит. Бориш се като грешен дявол да поддържаш млякото, докато минат болките в ушичките му при ушна инфекция и отново може да суче с желание. Със сигурност не мислиш за липсващата си менструация, докато кърмиш – и не се умиляваш от факта, че яйчниците ти са здрави и защитени. В идеята, че бебето ти е… здраво през повечето време и че правиш нещо полезно за околната среда и за всички бедни експлоатирани крави безспорно има много привлекателни моменти, които със сигурност ти импонират на интелектуално ниво – и които вероятно би споделила в телевизионно интервю по темата. На тема ползите за таткото хич да не те зачекват… ползите за него безспорно са безчислени, нали ти вършиш (от теб да мине – почти) цялата работа около детето.

И ако не кърмиш заради ползите (които реално въобще не са ползи; кърменето е норма, а не някаква специална бонус-формула за вечно здраве) – тогава защо?

Защото те кара да се чувстваш много силно жена.

И защото прави живота ти по-лесен.

Защото ежеминутно ти доказва и без изследвания, че си различна емоционално и физически, като реакции и усещания.

Защото няма нужда някой да ти го демонстрира научно, за да знаеш, че бебе на гърдите се обича по-лесно и се игнорира по-трудно.

И защото ти дава тези магически моменти, в които наистина плашещо силно усещаш точно колко обичаш детето, което заспива на гърдите ти.

Защото е красиво – и защото неусетно как в един момент наистина е станало удоволствие. Не точно физическо (тези нощни кърмения… а никненето на зъбки…) – но определено удоволствие.

Заради общуването. Заради яркото усещане за любовта, която тече между двамата, в този малък, личен ваш свят. И заради игрите и закачките на вече порастващото кърмаче.

Заради усещането, че си незаменима – стряскащо и възторгващо едновременно.

Заради малките неща.

Просто заради това, което чувстваш.

_

_

Още истории за кърмене:

 Нашето трудно начало

 Кърменето – инстинкт и природа

 Кърменето – прекрасно изживяване, свързващо ни в неповторима симбиоза

Седмо обучение за доброволни консултанти по кърмене и медицински лица

$
0
0

Национална асоциация „Подкрепа за кърмене” организира за седми пореден път обучение за доброволни консултанти по кърмене и медицински лица, което ще се проведе в Стара Загора във времетооктомври 2012 – май 2013 г. Ще очакваме вашите кандидатури в срок от 5 септември до 25 септември 2012 г.

Кой може да се кандидатира за обучението?

Всеки, който отговаря на едно от следните условия:

* Майка с минимум 9-месечен кърмачески стаж.
* Медицинско лице – акушерка, медицинска сестра, фармацевт, друг специализиран медицински персонал (личен кърмачески стаж не е необходимо условие за медицинските специалисти).

Това обучение е за вас, ако имате:

  1. Желание и мотивация да помагате на кърмещите майки
  2. Време и възможност да оказвате помощ при проблеми с кърменето по електронен път или чрез лична среща
  3. Добри комуникативни умения и желание да ги развивате
  4. Способност да вземате самостоятелни и бързи решения в границите на компетентност
  5. Умения за работа в екип
  6. Придържане към етичния кодекс на асоциацията

Обучението ще ви даде възможност:

да придобиете основни знания и умения за кърменето
да усъвършенствате уменията си за общуване
да помагате на майките и бебетата да започнат кърменето по най-добрия начин и да преодолеят трудностите в кърмаческия период – чрез телефонни или електронни консултации и/или практическа помощ на място
да работите за национална българска организация в подкрепа на кърменето

Кой води обучението?

Обучението се осъществява под егидата на Националния комитет по кърмене от лектори, които са сертифицирани от международен борд консултанти по кърмене с титлата IBCLC.

Основен лектор е д-р Анета Попиванова, IBCLC, неонатолог, асистент в катедра Неонатология към Майчин дом-София и началник на отделение Физиологични раждания, заместник-председател на Националния комитет по кърмене, председател на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене” и член на Академията по медицина на кърменето.

Съпътстващи лектори – Христина Янева (Хедра), IBCLC, дългогодишен доброволен консултант към Национална асоциация „Подкрепа за кърмене”, Светлана Картунова – логопед, специалист в хранителните нарушения, Марияна Енева – магистър-фармацевт, също консултанти по кърмене към Национална асоциация „Подкрепа за кърмене”.

Какво включва обучението?

Заниманията включват:

1. Основи на кърменето

* Анатомия и физиология на гърдата и кърменето.
* Състав и функция на кърмата
* Начало на кърменето – ранен контакт. Поставяне на бебето на гърда. Засукване.
* Кърмене през първата седмица след раждането.
* Проблеми от страна на бебето
* Проблеми от страна на майката
* Кърмене след първата седмица от раждането на бебето.
* Новородени с ниско тегло. Кърмене и хранене на недоносеното дете.
* Специфични ситуации – кърмене на близнаци и многознаци, деца със специални нужди.
* Медикаменти, кърма и кърмене.
* Захранване и отбиване
* Политика и кърмене. Международен код за разпространение на заместители на майчина кърма.

2. Умения за ефективно общуване и поднасяне на информация

Необходимо и задължително условие е също така участието в извънлекционните форми на обучение, които се провеждат по електронен път във времето между отделните лекции. За успешно приключване на обучението и допускане до сертификация е необходимо да са изпълнени минимум 50% от извънлекционните задачи.

Как се провежда обучението?

Обучението изисква присъствие на 8 поредни занятия, провеждани веднъж месечно, през уикенда от 10.30 до 16.30 ч. Поради обема на разглеждания материал е необходимо присъствие на минимум 7 от лекциите – при повече от едно отсъствия няма да имате възможност да се явите на изпит за сертифициране.

Допълнително ще бъде публикуван предварителен план за датите за всеки месец до края на обучението.

Може ли да водя детето си на обучението?

Бебета и деца под 2-годишна възраст може да присъстват на лекциите – опитът ни досега показва, че с малко добро желание, предварителна подготовка и отговорно отношение на всяка майка към нуждите на собственото й дете те са едно прекрасно допълнение към общото настроение

Какви са условията за успешно завършване на обучението?

Присъствие на поне 7 от лекциите (имате право само на едно отсъствие)
Изпълнение на поне 50% от онлайн-задачите
Писмен изпит, оценяван от Националния комитет по кърмене

Успешно завършилите обучението доброволни консултанти получават сертификат за завършено обучение по кърмене от Националния комитет по кърмене и идентификационна карта, която удостоверява, че имат нужните знания и умения да оказват помощ на кърмещите майки.

Медицинските лица получават сертификат за завършено обучение по кърмене и също така сертификат за продължаващо обучение от Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и кредитни точки.

Как можете да кандидатствате за обучението?

След като изтеглите бланката за кандидатстване и прочетете информацията в нея, попълнете въпросника и ни я изпратете на адрес: obuchenie@podkrepazakarmene.com, не по-късно от 10 октомври 2012 г.

Изтегли бланка за майки кандидат-консултанти от тук

Изтегли бланка за медицински лица от тук

НАПК събития –Февруари 2013: Варна, Плевен, София

$
0
0

Заповядайте да поговорим за кърмене, захранване и отбиване!

На срещите ни ще научите полезни неща, ще споделите опит с други родители, ще намерите нови приятели.

Консултантите по кърмене към Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ ще ви дадат препоръки за конкретен проблем или въпрос.

Вход: Свободен!

Варна

7 февруари, четвъртък, от 16:00 ч. – лекция и дискусия „Начало на кърменето”
в „Mam`s and me center” /Медиатека
За контакт: Мария Бонева – 0887665884

14 февруари, четвъртък, от 16:00 ч. – лекция на тема „Помощни средства при кърмене” в „Mam’s and me center” /Медиатека
За контакт: Мария Бонева – 0887665884

21 февруари, четвъртък, от 16:00 ч. – лекция на тема „Пози при кърмене”
в „Mam’s and me center” /Медиатека
За контакт: Дияна Петрова – 0887 202 642

22 февруари, петък, от 15:30 – лекция на тема „Начало на кърменето”
в АГ болница, Заседателна зала.
За контакт: д-р Ружа Панчева – 0899 659 873

28 февруари, четвъртък, от 16:00 ч. – среща на тема „Кърменето – въпроси и решения”
в „Mam`s and me center” /Медиатека
За контакт: Дияна Петрова – 0887 202 642

НАПК – Варна във Фейсбук:
http://www.facebook.com/kurmene.org

Плевен

11 февруари, понеделник, от 10:30 ч. – лекция и дискусия на тема „Захранване и хранене на кърмачето” в Детски клуб в Бизнес – център „България”, етаж 4.
За контакт: Десислава Бетова – 0884 224 588

НАПК – Плевен във Фейсбук:
http://www.facebook.com/groups/186173301508913

София

6 февруари, сряда, от 10:30 ч. – среща на тема „Захранване и хранене на кърмачето”
в Детски парти клуб “Цветна градина”, кв. „Лозенец“, ул. „Цветна градина” №12 (в близост до метростанция „Европейски съюз”).
За контакт: Силвия Василева – 0888 879 857

13 февруари, сряда, от 10:30 ч. – среща на тема „Отбиване”
в Детски парти клуб “Цветна градина”,
кв. Лозенец, ул. „Цветна градина” №12 (в близост до метростанция „Европейски съюз”).
За контакт: Силвия Василева – 0888 879 857

Нова страница „Съдържание“в сайта на НАПК

$
0
0

Скъпи приятели, с грижа за вашето удобство и за да можете по-лесно да достигате до необходимата ви информация, създадохме нова страница в Сайта на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“. Тя съдържа списък с всички статии за кърмене, публикувани до момента, както и личните ви истории, които ни изпращате.

Страницата е със заглавие „Съдържание“ и се намира на първо място в менюто на раздел „Статии“:

Национална асоциация "Подкрепа за кърмене"
-
Приятно четене!

НАПК лекции през април във ВАРНА и СОФИЯ

$
0
0

Лекции и срещи за кърменеЗаповядайте да поговорим за кърмене, захранване и отбиване!На срещите ни ще научите полезни неща, ще споделите опит с други родители, ще намерите нови приятели.

Консултантите по кърмене към НАПК  ще ви дадат препоръки за конкретен проблем или въпрос.

Вход: Свободен

 

ВАРНА

11 април, четвъртък, от 16:00 ч. – лекция и дискусия „Пози при кърмене”

„Mam`s and me center” /Медиатека

За контакт: Мария Бонева – 0882 511 493

18 април, четвъртък, от 16:00 ч. – лекция и дискусия „Помощни средства при кърмене”

в „Mam`s and me center” /Медиатека

За контакт: Мария Бонева – 0882 511 493

25 април, четвъртък, от 16:00 ч. – лекция и дискусия „Най-често срещани трудности при кърмене”

в „Mam`s and me center” /Медиатека

За контакт: Мария Бонева – 0882 511 493

 

СОФИЯ

10 април, сряда, от 10:30 ч. – среща на тема „Захранване и хранене на кърмачето”

в Детски парти клуб “Цветна градина”, кв. „Лозенец“, ул. „Цветна градина” №12 (в близост до метростанция „Европейски съюз”)

За контакт: Силвия Василева – 0888 879 857

24 април, сряда, от 10:30 ч. – среща на тема „Отбиване”

в Детски парти клуб “Цветна градина”, кв. Лозенец, ул. „Цветна градина” №12 (в близост до метростанция „Европейски съюз”)

За контакт: Силвия Василева – 0888 879 857

НАПК лекции през май в Плевен и София

$
0
0

Заповядайте да поговорим за кърмене, захранване и отбиване!

На срещите ни ще научите полезни неща, ще споделите опит с други родители, ще намерите нови приятели.

Консултантите по кърмене към НАПК ще ви дадат препоръки за конкретен проблем или въпрос.

Вход: Свободен

ПЛЕВЕН

9 май, четвъртък, от 10:30 ч. – лекция на тема „Начало накърменето“.
Прожекция на филма „Гърдата е най-доброто“ – в детския клуб вкомплекс „България“, етаж 4.
За контакт: Десислава Бетова – 0884 224 588

23 май, четвъртък, от 10:00 ч.- неформална среща на тема „Кърмене, захранване, отбиване – въпроси ирешения“ – в Градската градина, кафето до Оркестрината
За контакт: Десислава Бетова – 0884 224 588

СОФИЯ

15 май, сряда, от 10:30 ч. – среща на тема „Начало на кърменето”
в Детски парти клуб “Цветна градина”,
кв. „Лозенец“, ул. „Цветна градина” №12 (в близост до метростанция „Европейскисъюз”).
За контакт: Силвия Василева – 0888 879 857

29 май, сряда, от 10:30 ч. – среща на тема „Кърменето – въпроси и решения”
в Детски парти клуб “Цветна градина”,
кв. Лозенец, ул. „Цветна градина” №12 (в близост до метростанция „Европейскисъюз”).
За контакт: Силвия Василева – 0888 879 857

Недоносените бебета имат нужда от вас!

$
0
0

Недоносено бебеСкъпи приятели, вероятно помните съвместната ни инициатива с фондация „Нашите недоносени деца“ (ФННД) за поставяне на информационни табла за съхранението на кърмата при майки, които са разделени от бебето поради недоносеност или друг проблем.

За наше щастие сумата за изработване на таблата беше събрана много бързо благодарение на всички вас, които подкрепяте ФННД и НАПК!

Сега имаме нужда от помощта ви, за да съберем средства и за транспортните разходи, за да може майките от всички краища на България да бъдат информирани и да кърмят своите бебета.

Благодарение на вашата помощ повече недоносени бебета ще получат най-безценната храна за тях и крехката им имунна система!

Как да подкрепите инициативата:

Като направите дарение с основание за „табла за кърмене“ на банковата сметка на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“

Първа Инвестиционна Банка
IBAN: BG82 FINV 9150 1204 5568 72
BIC: FINVBGSF

За Ваше улеснение можете да използвате ePay и PayPal:
http://www.podkrepazakarmene.com/howtohelp#donate

Благодарим ви от името на недоносените бебета и техните семейства!
-
Информационно табло за съхранение на кърма

-

            

Световна седмица на кърменето 1-7 август 2013

$
0
0

Световна седмица на кърменето 2013

„Подкрепа за кърмене – близо до майките” 

Национална асоциация „Подкрепа за кърмене” (НАПК)
Фондация „Нашите недоносени деца” (ФННД)
С подкрепата на УНИЦЕФ

 

ПРОГРАМА

Подкрепа за кърмене - близо до майките

София

1 август, четвъртък

10.00   УАГБ „Майчин дом”

Събитие за медиите по повод откриване на Световната седмица на кърменето (ССК) 2013. Официално даряване на информационни табла за кърмене на недоносени деца за неонатологичното отделение на УАГБ „Майчин дом”.

За контакт: Жаклин Цочева – 0888 683 231

16.00 ч., Аулата на УАГБ „Майчин дом”

„Кърменето – отговори на вашите въпроси”. Ако ви предстои да станете майка или сте в началото на майчинството, темата ще е интересна за вас.

Лектор: д-р Анета Попиванова, IBCLC, Председател на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене”

За контакт: София Кандиларова – 0899 661 567

3 август,  събота, 10.00 ч., Борисовата градина, при детската площадка с пързалката-слонче

Празничен хепънинг по повод Световната седмица на кърменето. Консултации и информация по въпросите на кърменето. Представяне на информационни табла за кърмене на недоносени деца, които ще бъдат дарени на неонатологичните отделения на болници в страната.

За контакт: Нина Николова – 0889 811 887

5-7 август, УАГБ „Майчин дом”

Прожекции на филма „Гърдата е най-доброто” в отделенията по патология на УАГБ „Майчин дом”.

Индивидуални консултации в Консултативния кабинет по кърмене, УАГБ „Майчин дом” (след предварително записване).

За контакт: д-р Анета Попиванова – 0888 370 945

5 август, 11.00 ч., Център за деца и родители „Мататама”, ул. „Княз Борис І” 44, вх. Б, ет. 1

Среща на тема „Кърменето: „майки помагат на майки”

Ако сте майки, които са се обръщали към консултант по кърмене или такива, които са имали трудности и сами или с помощта на приятелски съвети са ги преодолели, елате заедно да отбележим Световна седмица на кърменето 2013! В неформална обстановка ще можете да споделите какво ви е помогнало за едно успешно кърмене!

За контакт: Анета Калчева –  0887 556 858

7 август, 10,30 ч., Детски парти клуб „Цветна градина”, кв. Лозенец, ул. „Цветна градина” 12

Среща на тема „Доброволния консултант по кърмене – що е то?”. Срещата ще е интересна майки с опит в кърменето, които биха искали да преминат през обучение и да станат доброволни консултанти.

За контакт: Силвия Василева – 0888 879 857

Бургас

1 август, четвъртък, 10.00 ч., Младежки културен център, ул. „Гладстон” 47

Отбелязване на Световната седмица на кърменето.

Даряване на информационно табло за кърмене на недоносени бебета на Неонатологично отделение към МБАЛ – Бургас АД – съвместна инициатива между НАПК и ФННД.

Лектори:
Веселина Кесова – акушерка в Неонатологично отделение към МБАЛ – Бургас АД
Мариана Тенева – консултант по кърмене към Национална асоциация „Подкрепа за кърмене”

2 август, петък, 10.30 ч., Морската градина, вляво от входа на Летния театър

Голямото кърмене – Бургас 2013 г. Ежегодна световна инициатива за поставяне на рекорд за най-много едновременно кърмещи майки.

За контакт: Мариана Тенева – 0889 889 802

Варна

30 юли, вторник, 16.30  ч., ул. „Райко Жинзифов” 40

Среща-лекция на тема „Кърменето – въпроси и решения”

Водещ и лице за контакт: Мария Бонева – 0887 665 884

01 август, четвъртък, 10:30 часа, Mall Варна, Capella play

Среща-дискусия по повод Световната седмица на кърменето, съвместна инициатива със списание „9 месеца“

Водещ и лице за контакт: Симонета Попова – 0884 161 878

5 август, понеделник

Посещение на родилни отделения във Варна и даряване на информационни табла за кърмене на недоносени деца – съвместна инициатива между НАПК и ФННД.

За контакт: Симонета Попова – 0884 161 878

6 август, вторник, 16.30  ч., ул.„Райко Жинзифов” 40

Среща-лекция на тема „Начало на кърменето”

Водещ и лице за контакт: Мария Бонева – 0887 665 884

7 август, сряда, 10.00 ч., „Бялата шатра”, Морската градина до езерото

Среща-дискусия на тема „Подкрепа за кърменето – близо до майките” и отбелязване на Световната седмица на кърменето 2013.

Каним всички бъдещи и настоящи майки, тези които сме консултирали, заедно с техните пораснали кърмачета, ще опитаме да кърмим заедно, ще ви разкажем за гледната точка на консултантите по кърмене.

За контакт: Дияна Петрова – 0887 202 642

Пазарджик

3 август, събота, 18.30 ч., парк „Острова”

Кърмаческо парти по повод Световната седмица на кърменето.

1-7 август

Посещения и консултиране на майки в родилните отделения в болниците в Пазарджик.

Даряване на информационни табла за кърмене на недоносени бебета на неонатологичните отделения – съвместна инициатива между НАПК и ФННД.

За контакт: Нели Манчева – 0886 974 576

Плевен

28 юли – 5 август

Даряване на информационни табла за кърмене на недоносени бебета (съвместна инициатива между НАПК и ФННД) и срещи и разговори с бременни и родилки в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“, МБАЛ „Авис Медика”, СБАЛАГ „Света Марина” и в МЦ КИРМ „Света Елисавета” – Плевен.

6 август, вторник,10.00 ч., Градската градина

Детски празник на открито с пикник; палатка за кърмене; демонстрации – игри за майки и бебета, връзване на слинг, пози за кърмене, трикове за безпроблемно кърмене; рисунка върху бременно коремче и детско лице.

Осигурени са подаръци.

За контакт: Десислава Бетова – 0884 224 588

Сливен

05 август, 10.00 ч.,  МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ гр. Сливен

Среща-лекция на тема „Кърменето – въпроси и решения”.  Даряване на информационно табло за кърмене на недоносени бебета на Неонатологичното отделение към болницата – съвместна инициатива между НАПК и ФННД.

Лектори (сертифицирани към НАПК):

д-р Таня Праматарова – неонатолог
Пенка Стоилова – старша сестра в неонатологично отделение

За контакт: Надя Дренска 0886 153 842

Стара Загора

7 август, сряда, 11.00 ч., МОЛ „Галерия”, 3 ет.

Отбелязване на ССК 2013  „Подкрепа за кърмене – близо до майките”. Представяне на работата на консултантите от Национална асоциация „Подкрепа за кърмене”. Представяне на обучените през 2012/2013 г. нови консултанти от Стара Загора.

За контакт: Ирена Иванова – 0888 669 523

Хасково

6 август, вторник, 10.00 ч., кафе „Виго”

Среща с майки и журналисти по повод Световната седмица на кърменето.

Даряване на информационни табла за кърмене на недоносени бебета на Неонатологично отделение към МБАЛ – Хасково АД – съвместна инициатива между НАПК и ФННД.

За контакт: Силвия Трендафилова  – 0878 927 209

Шумен

1 август, четвъртък, 10:00 ч., кафенето на х-л „Централ“

Среща-дискусия на екипа на Центъра за майчино и детско здраве в град Шумен с бъдещи и настоящи майки. Програмата включва представяне на дейността на Центъра за майчино и детско здраве, презентация за важността на кърменето от проф. Соня Тончева, Медицинския университет в град Варна и д-р Ружа Панчева, педиатър и преподавател в Медицинския университет, Варна.

За контакт: д-р Ружа Панчева – 0899 659 873

___

*За допълнителна информация и промени следете фейсбук страницата на НАПК

Конкурс „Моето продължително кърмене“

$
0
0

По повод Световната седмица на кърменето 2013, НАПК – Плевен организира конкурс за литературна творба на тема „Моето продължително кърмене“.

Условия за участие:

Конкурс „Моето продължително кърмене“

Конкурс "Моето продължително кърмене"1. Да сте мама на Крали Марко – да сте кърмили едно дете в продължение на две или повече години.
2. Можете да ни изпратите текст в някоя от следните форми: разказ, стихотворение, поема, есе, басня, хумористична творба.
3. Не е задължително да сте от Плевен – конкурсът е отворен за всички.
4. Консултантите от НАПК са мами и също могат да участват.
5. Можете да участвате с повече от една творба. 6. Към текстовете можете да изпращате снимки или други визии, ако желаете.

Срок:
Очакваме откровенията ви до 20 август 2013 година на електронен адрес: des@podkrepazakarmene.com

Награди:
Победителят ще бъде определен от жури – консултантите от НАПК-Плевен. Най-хубавите творби щe бъдат публикувани в сайта на асоциацията www.podkrepazakarmene.com, в раздел „Вашите истории“ или като текст под снимка на официалната Фейсбук страница на НАПК.

Наградата е бижу за мама, осигурено от Artatelier.

Разкажете ни за дългия път, който извървяхте заедно с детето си; за това как се променяше нагласата ви към кърменето през времето, за положителните и отрицателните емоции. Подкрепяха ли ви близките, на какво мнение беше таткото? Кога за пръв път се разделихте с детето си и за колко време – как се отрази това на кърменето? Насърчихте ли детето да се отбие или го оставихте само да води процеса? Как ще коментирате притесненията и предразсъдъците по темата? Разкажете ни за взаимоотношенията на Крали Марко с гърдите ви – смешните коментари на детето; умиляващите моменти; миговете, когато ви се искаше да избягате. Бихте ли кърмили толкова дълго или повече и следващото си дете? – Въпросите са само ориентир и не е задължително да им отговаряте.

-
-

Още новини:__

 Световна седмица на кърменето 1-7 август 2013

Тиквени бебешки партита с НАПК през 2013г: ВАРНА, БУРГАС, ПЛЕВЕН, СОФИЯ

$
0
0

Заповядайте на неформалните срещи – партита на тема „Захранване и хранене на бебето“ с консултантите на НАПК и приятели.

„Тиквените“ ни събития са за всички, на които предстои да захранят бебето си или имат въпроси за храненето на по-голямото си бебе/дете. На срещите:

- Ще отпразнуваме есенното изобилие и ще проверим кой е готов за захранване;
- Ще разменим рецепти за домашно приготвена със сезонни продукти, храна за бебета, деца и големи;
- Ще обсъдим трудностите и забавните моменти около храненето на малките и ще предложим трикове за справяне със злоядковци;
- Ще се почерпим с приготвени от нас тематични менюта.

Вход: Свободен.

При желание и възможност донесете нещо дребно за почерпка /това не е задължително условие за присъствие/. Местата, на които ще се проведат срещите са с възможност за консумация.

Програма на събитията по градове:

ВАРНА

29 октомври, вторник, от 16:30ч – среща на тема „Кърмене и захранване на бебето”, ТИКВЕНО ПАРТИ в Център „Същина”, ул.”Райко Жинзифов”№40
(до Македонския Дом)
За контакт: д-р Ружа Панчева – 0899659873

БУРГАС

29 октомври, вторник, от 12:00ч. – Тиквено парти на тема „Захранване“ в Триа сити център, етаж 1, стъклената зала на кафенето.
За контакт: Мелине Бакърджиева – 0886 90 68 51.

ПЛЕВЕН

22 октомври, вторник, от 11:30 до 14:30 - ТИКВЕНО ПАРТИ и дискусия за захранването в ДOМ кafé
/ул. „Княз Борис I“ № 20 – синята къща/
За контакт: Десислава Бетова – 0884 224 588

СОФИЯ

23 октомври, сряда, от 10:30 ч. – ЛЕКЦИЯ на тема „Захранване и хранене на бебето
в Детски парти клуб “Цветна градина”, кв. Лозенец, ул. „Цветна градина” №12 (в близост до метростанция „Европейски съюз”). За контакт: Силвия Василева – 0888 879 857

2 ноември, събота, от 16:00 ч. – ТИКВЕНО ПАРТИ
в MATATAMA ул. „Княз Борис I“ № 44Б ( на ъгъла на „Княз Борис“ и „Гургулят“)
За контакт: Анета Калчева – 0887 556 858

ХАСКОВО

31 октомври, четвъртък, от 11:00 ч.Тиквено парти и дискусия за захранването и храненето на кърмачето в кафе „Виго“.
За контакт: Силвия Трендафилова – 0878 927 209

Моето продължително кърмене в тандем

$
0
0

Диана Илкова – победител в конкурса „Моето продължително кърмене“

Конкурс "Моето продължително кърмене"
Конкурс „Моето продължително кърмене“

С кърменето приключих точно преди една година. Не предполагах, колко лесно и безболезнено ще стане, знаейки как започна всичко. И аз, и децата се разделихме с тази близост без драми. Е, с малко мъка от моя страна, защото надали пак ще имам възможност да кърмя.

Но ето как започна всичко. Синът ми се роди на 9 ноември 2008-а, нормално, с нормални размери. Раждането мина лесно, бебето беше при мен от втория час след раждането. В моето семейство всички жени са с малки бюстове, не носим дори сутиен. Ако носим, то той е не чашка „А“, ами направо чашка „минус А“. Но с раждането на дете се превръщат в дойни, млечни крави, с млекодобив, който може да изхрани тризнаци поне до 6-ия месец. Да, ама раждаме по едно дете.

Както при повечето мами, които раждат за първи път, така и аз бях объркана от всички съвети, които започнах да получавам още от първия ден. „Кърми го по 10 мин. на гърда, през 3 часа“ ; „Не, давай му вода”; „Не му давай вода“; „Кърми го когато иска, но нощем недей“, и т.н.

Изписаха ни, прибрахме се и започнахме да се кърмим. За съжаление имах сериозен пропуск в информирането си за кърменето. Нямах помпа, не се доизцеждах след кърмене, имах ужасни рагади. Малкият ми бюст преживя невероятна и страшно болезнена промяна. Към 12-ия ден след раждането се събудих с мастит на лявата гърда. Започна се един безкраен кръг от цедене, компреси, температура, ревящо гладно бебе…. Спях по 3 часа на денонощие, в останалото време се цедях, опитвах се да кърмя сина ми и това се повтаряше без край. За съжаление освен запушения канал имахме и инфекция от стафилококи, която усложни нещата. Ходих на какви ли не доктори и всички вдигаха ръце: „Как сте се докарали до това положение”; „Оле, ужас”; „Ама дръжте детето постоянно на гърда“. Въпреки че родих в „Майчин дом“ – София, нито един лекар, акушерка или друг от персонала не ми каза, че има консултативен кабинет по кърмене. Спасението намерих при един хирург, който се зае с мен и ми обеща, че ще кърмя сина си. Детето сучеше само от здравата гърда, другата цедях и изхвърлях… За съжаление се наложи да го дохранвам, ревеше от глад, а аз ревях, защото изхвърлях кърма. След 3 седмици пиене на АБ, денонощни компреси на гърдата, ужасният абсцес се спука. Последва още близо месец дренаж, компреси и превръзки, докато каналът заздравее и раната се затвори. Спомням си, че точно 2 месеца след раждането, на 9 януари, получих резултати, че кърмата от лявата ми гърда е без бактерии. Извърлих всички пластмасови шишета, кутии с АМ и казах на малкото човече, че лесното свърши, сега да се стяга за работа и да започва да суче.

Благодарение на 2 месеца цедене се уредих с хиперлактация и на двете гърди, но и с едно много гладно и обичащо млякото на мама човече. Вече се бях запознала с един консултант по кърмене, бях открила и подфорума „Кърмене” в Bg-mamma. Кърмех сина си на поискване, без вода, без биберон-залъгалки. На 6 месеца той тежеше 10 килограма, не беше захранен, а аз все още се доизцеждах, защото имах мляко за още едно бебе. Въпреки всичките ми усилия да не правя повече мастити, на няколко пъти имах лоши запушвания, които минаваха трудно. Изключително ми помогна физиотерапията с ултразвук. 10 дни, два пъти годишно, невероятен ефект, но не веднага. И дете-жива помпа.

Когато синът ми беше на 1 г. 3 мес., разбрах че отново съм бременна. Вече бях чела за кърменето в тандем, а и имах жив пример до себе си – една приятелка беше отскоро в същото положение. Бременността не се отрази по никакъв начин на количеството и качеството на кърмата, нито кърменето се отрази по някакъв начин на брменността. По някое време сведохме броя на кърменията на 3 – сутрин, обед и вечер. Бях убедена, че ще кърмя в тандем. От една страна беше страхът от преживяното с мастита, от друга – желанието на детето да суче и магическото въздействие на кърменето – за успокоение, утеха, близост. Кърмата ми не се промени на външен вид за времето, когато бях бременна – беше бяла и гъста, имаше дни, в които синът ми караше само на нея.

Въпреки кърменето, тичането след 2-годишния „Крали Марко“ и топлото лято на 2010 година, преносих дъщеря ми. Тя упорито не искаше да излиза, аз упорито исках да я родя. След един ден, прекаран в патешко ходене по двора, най-сетне получих контракции. Цял ден ги търпях, в това време с баткото се разхождахме, играхме, говорех му за бебето, с което ще дойда след няколко дни и с което ще трябва да си делят гърдите на мама. Вечерта го накърмих за лека нощ и отидох да раждам. Девойката се роди бързо, отново в „Майчин дом”, и отново при дежурния екип. Този път обаче бях поне с две гърди напред – имах опит, увереност и „разработени“ канали, при това пълни с кърма. След два часа ми я дадоха, ревяща от глад. Сложих я на гърда, тя засука, наяде се, оригна се и заспа. Явно добре си беше хапнала, защото спа 6 часа, без да се събуди – и без аз да успея да я събудя. Вече си бях научила урока и при всяко мрънкане я залепях за гърдите. Тя се роди 3350, изписаха я 3200 грама.

Прибрахме се у дома и от този ден започнаха най-мързеливите 2 години в живота ми. Бебето сучеше, баткото си чакаше реда. Кърмата явно се отрази добре и на големия, защото направи едни огромни бузи и качваше по 500 грама на месец. Сестра му също добре си хапваше, наддаваше нормално, но беше доста далеч от формулата “ на 6 месеца – 10 килограма“.

С времето и тръгването на детска градина баткото разреди кърменията и остави по-голямата част от тях на сестра си. Разбира се, когато беше болен, получаваше колкото иска кърма, тя пък му помагаше да не се обезводнява.

Аз пък имах своите притеснения как ще ги отбия. Никой от тях не беше пристрастен към кърменето, можех да го спра във всеки един момент. Проблем бях моите гърди, които след 4 години кърмене упорито продължаваха да произвеждат мляко. Нищо, че тежах 49-50 килограма. След един летен вирус, който натръшка цялото ни семейство и порядъчно ни обезводни, като че ли производството драстично намаля. Тогава реших да действам – направих си дългосрочна стратегия. С постепенно намаляване на кърменията, но наистина много бавно. Не ставаше въпрос за дни или седмици, а за месеци. Ако бях действала бързо, вероятността за мастит беше доста голяма. С времето кърмата намаля дотолкова, че можех да си позволя „лукса“ да не кърмя цели 24 часа – и това след 4 години кърмене  Така, постепенно тези 24 часа ставаха на 48, после кърмех, после правех пак почивка от 48-72 часа. Много ми помогнаха бабите, които се жертваха да приспиват кърмачета – всички знаете колко трудно се приспива кърмаче без гърда. Разбира се, с баткото беше лесно, все пак беше почти на 4 години, а сестра му лесно се увличаше покрай него.

Да си призная честно, не помня кога ги кърмих за последен път – не исках да влагам драма и емоции в това толкова приятно за всички ни занимание. Но някъде около 4-ия рожден ден на баткото приключихме с кърменето окончателно. Без драми, без болка (физическа, за мен), без мъка, само с хубави спомени и с вярата, че съм им дала най-доброто от себе си за последните 4 години.

Сега, след близо година без кърмене, все още имам кърма в едната гърда – онази, злополучната, с абсцеса. Опитвам се да помагам на всички около мен, които имат бебета – със съвети, с кураж. Не съм професионален консултант, но се радвам, когато мои приятелки кърмят успешно по 1-2 години и се допитват до мен.

И накрая за всички пристрастени кърмачки – едно от най-хубавите неща, които направих, когато спрях да кърмя и не можех да си позволя преди това беше , че можехме да отидем някъде сами с мъжа ми – нещо, от което определено имахме нужда и двамата след толкова години не привързано, а направо завързано родителство.

________

Още истории за кърмене:

 Нашето трудно начало

 Кърменето – инстинкт и природа

 Кърменето – прекрасно изживяване, свързващо ни в неповторима 

Достатъчно ли яде моето кърмено бебе?

$
0
0

Достатъчно ли яде моето кърмено бебе?

Това е един от най-честите въпроси, които тревожат майките. Заради невидимия трансфер на мляко от гърдата в коремчето на бебето, често различни бебешки безпокойства се приписват на глада – сърдене, будуване, плач. Но не бива да забравяме, че всяко бебе има своите настроения, желания и особености и не винаги недоволството му е свързано с храненето.

И така, как наистина да сте спокойни, че бебето се храни достатъчно?

  • Бебето наддава добре – това винаги е най-точния измерител на това дали бебето получава достатъчно кърма. Обикновено след раждането повечето бебета спадат на тегло, като този спад се счита за нормален, ако е в рамките на 7% от теглото при раждане. Очаква се, че до 10-тия ден на бебето то ще възвърне рожденосто си тегло и ще продължава да наддава с около 30 грама на ден през първия месец. Повечето кърмени бебета наддават с около килограм през всеки от първите два месеца, след което забавят темповете до около 500-600 грама месечно, дори и по-малко.

Имайте предвид, че тези цифри са ориентировъчни и осреднени, и че всяко бебе наддава по свой собствен ритъм. Ако имате притеснения за наддаването е добре да се свържете с вашия педиатър, а също и с консултант по кърмене, с когото да анализирате ситуацията.

  • Бебето ака и пишка достатъчно – логично е, ако бебето поема достатъчно мляко, да има и доволно пълни памперси. Можете да очаквате 5-6 обилно мокри памперса и 1-3 или повече изхождания на ден. Някои кърмачета акат по-рядко – веднъж на 1-2 дни и това може да бъде нормално, но ако става дума за бебе под месец, това е по-скоро признак, че млякото не му достига. Имайте предвид, че ако предлагате вода или чай на бебето, напишканите памперси не могат да бъдат ориентир за достатъчно хранене.
  • Пробно кърмене – сигурно често се чували за т. нар. пробно кърмене – претегляне на бебето преди и след кърмене, за да установите колко е изяло. Това действително ще ви даде някаква идея, но тя ще бъде твърде субективна – възможно е точно в този момент бебето да е по-неспокойно или недостатъчно гладно, вие да се чувствате напрегната от измерването или от средата, ако то не се провежда вкъщи и така да получите резултат, който е далече от обичайното за вас. Ако решите да използвате пробно кърмене, е добре да проследите количеството изсукано мляко за цялото денонощие, а още по-добре няколко дни подред – това ще даде много по-ясна представа за количеството мляко, което поема бебето. Освен това, не бива да забравяте, че бебета имат много индивидуални нужди от мляко – всичко между 550 мл и 950 мл на денонощие попада в нормите, така че кантарът сам по себе си не може да ви даде отговор на въпроса толкова мляко достатъчно ли е за моето бебе.
  • Бебето е доволно и спокойно, пуска гърдата след кърмене – това е знак, че то се чувства добре и удовлетворено от храненето. Не бива да се тревожите, ако пак пожелае да суче след час и половина или два – някои бебета предпочитат да се хранят по-често, особено в определени части от деня и стига да изглеждат сити и спокойни след хранене, вероятно те наистина не гладуват.
  • Цеденето като проверка на количество – някои майки се опитват да проверят количеството мляко, като изцеждат гърдите преди кърмене. Трябва да имате предвид, че цеденето, без значение с помпа или на ръка, не може да се сравни със стимула от сучещото бебе. Гърдите реагират по различен начин и е възможно това, което изцедите, да е съществено по-малко от това, което бебето може да изсуче. Ето защо този опит може повече да ви подведе, отколкото да отговори на тревогите ви.

Всичко ли е признак на глад?

Разбира се – неJ Бебетата често имат своите настроения, точно като възрастните хора. Съвсем възможно е то да протестира срещу това, че го оставяте в леглото, а не защото е гладно. Ето някои неща, които не изразяват проблем с количеството мляко:

  • Бебето суче често;
  • Гърдите ви изненадващо омекват и/или спират да текат;
  • Не можете да изцедите почти нищо след кърмене;
  • Нямате усещане за слизане на кърмата;
  • Бебето е плачливо;
  • Бебето не суче толкова продължително, колкото преди.

За повече информация можете да прегледате и нашата статия: Кърменето след първия месец – някои тревоги и решения.

Количеството добре, а качеството?

Често са ни задавали този въпрос – аз имам кърма, но дали тя е хранителна? Понякога майките се притесняват, тъй като кърмата им има леко прозрачен цвят и те (или близките им) я смятат за твърде водниста и нехранителна. Истината е, че това е нормалния вид на човешкото мляко (вижте повече за особеностите на човешкото мляко в: Странно мляко). С две думи, няма майка, чиято кърма да е нехранителна или негодна за нейното бебе. Дори и майки в много сурови условия, с недостиг на хранителни вещества са способни да изхранят бебетата си, като недостигът остава за сметка на техния организъм.

Какво да правя, ако млякото не достига?

Ако вашето бебе е неспокойно и някои от признаците за глад са на лице, има различни възможности да се справите със ситуацията. Най-честото решение е по-често кърмене. Съвсем нормално е, особено за новородени бебета, те да се хранят 10, дори 12 пъти в денонощие. С по-честото кърмене ще позволите на бебето да изсуче повече мляко, а също и ще дадете сигнал на гърдите да произвеждат повече.

Понякога е възможно да се наложи допълнително цедене (на ръка или с помпа), за да предлагате на бебето добавка от изцедена кърма, ако то се изморява твърде много сучейки и не успява да се нахрани.

В крайни случаи е възможно да се наложи добавка от мляко за кърмачета, за да се осигури правилния растеж и развитие на бебето, Преди да се решите на тази стъпка, е добре да се свържете с някои от нашите консултанти, който ще ви помогне да анализирате ситуацията и да сте сигурни, че това е единственото правилно решение.

Ако имате притеснения дали вашето бебе се храни достатъчно, не се колебайте да потърсите консултант по кърмене, който ще ви даде по-подробна и конкретна информация и съвет.

-

Росица Леондиева,
Консултант по кърмене към НАПК

-

Библиография:

West D, Marasco L, Making more milk, Mc Graw Hill, 2009

Riordan Jan, Breastfeeding and human lactation, Jones and Bartlett publishers, 2005

Academy of Breastfeeding Medicine. Clinical Protocol Number

Hospital guidelines for the use of complementary feedings in the healthy breastfed neonate. ABM News and Views  newsletter] 7(1):2, 2001.

Viewing all 115 articles
Browse latest View live